10 adımda home ofisinizi düzenleyin!

Yazıyı paylaş:

Sabah erken kalkmayı sevmeyenlerin, trafikte takılıp sıkılanların, uzun toplantılardan bunalanların ya da güneşi gördüğünde çimenlere yayılıp çalışmanın hayalini kuranların tercih ettiği home ofis çalışma konsepti artık hayatımızda daha çok yer buluyor. Araştırmalar da home ofis sistemiyle çalışanların daha verimli ve yaratıcı olduğunu gösteriyor. 

 

“Home ofiste” çalışmak çok mu kolay?

Peki “home ofis” sistemiyle çalışmak sanıldığı kadar kolay mı? Evin hem iş hem de yaşam alanı olarak konumlandığı bu yeni nesil çalışma sisteminde başarılı olmanın en önemli şartı, çalışma ortamını organize etmek ve disiplinli çalışmak! Home ofisinizi doğru bir şekilde organize ederek hem yerden hem de zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. İşte 10 adımda home ofisi düzenlemenin yolları…

 

Kağıtlarınızı hizaya getirin!

Eğer eğer evden çalışıyorsanız, odanızdaki kağıtlar çok kolay bir şekilde birikir ve kontrol altına almazsanız odanızın darmadağın olması kaçınılmaz olur. Bunun önüne geçebilmek için şu 3 şeyi mottonuz haline getirin; işe yaramayanı parçala-at, dosyaları klasörle ve hemen harekete geç!

Renk ve kodlarla arşivleyin 

Home ofiste iyi bir dosyalama sistemi fonksiyonel bir ofis alanının göstergesidir. Home ofisinizdeki kağıtları düzenlemek için beş renk kodlu kategori sistemi oluşturabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınıza göre her klasörü etiketleyin. Renkli arşivleme sistemi odanıza hoş bir hava da katacaktır. Dosyalarınızı şu renklere göre arşivleyebilirsiniz:

Yeşil – Finans

Kırmızı – Sağlık

Turuncu – Kişisel

Sarı – Sigorta

Mavi – Ev

 

Postalarınızı düzenleyin

İş ve ev posta kutunuzu ayırın. İşinizle ilgili faturalarınızı iş posta kutunuzda toplayın. Ailenizle ilgili postaların ise ev posta kutusunda yer alması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu posta kutusundaki faturaları ve evrakları yine iş ve ev olarak klasörleyin. İlk hafta klasörleme işlemi biraz fazla vaktinizi alırken, birkaç hafta sonra bu işinizi birkaç dakika da yapabilecek duruma geleceksiniz.

 

Home ofisinizde yazıcıya yer açın

Home ofisinizde yazıcınız için mutlaka bir yer ayarlayın. Böylece istediğiniz dosya ya da fatura çıktılarınıza kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Depolama ofisinizi kurtarır

Kaplar, çekmeceler ya da sepetler ofisinizde dağınıklık yaratan tüm eşyaları saklamak için güzel bir çözüm sunar. Ofisinizi dağınık gösteren bu eşyaların ortadan kalkması, çalışma alanını daha fonksiyonel kullanmanızı sağlayacaktır.

 

Dosyalarınızı etiketleyin

Eğer dosyalarınızı etiketlerseniz, aradığınızda hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu etiketlemeyi de belli bir sistem çerçevesinde ve dosya aradığınızda kolayca ulaşabileceğiniz şekilde yapmaya dikkat edin.

 

Kalem nerede? Peki zarf, damga pulu?..

Ofisinizi kategorilere ayırarak organize edin. Bunu yapmak, ofisinizi daha işlevsel hale getirecektir. Mesela damga puluna ihtiyaç duyduğunuzda hangi çekmecede olduğunu bilmelisiniz. Home ofisinizdeki benzer eşyaları şu şekilde kategorize edebilirsiniz:

 

Stiker ( Not stiker, ödemeler vb.)

Araçlar (Düz kesiciler, zımba,  zımba teli çıkarıcı, kağıt delgeçi)

Bütçe (Yapılacaklar listesi, hesap makinesi, hesap takvimi)

E-posta ( Zarf, pul, adres etiketleri)

Yazı araçları ( Keçeli, kurşun ve tükenmez kalemler)

Etiketleme (Etiket ve bant)

 

 


BENZER YAZILAR