158 milyon tapuya hizmet verecek sistem

Yazıyı paylaş:


Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS), MÜSİAD tarafından Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satım ve kiralama gibi işlemlerinin 7 gün 24 saat elektronik ortamdan yapılabilmesi, konut ve iş yeri gibi projelerle ilgili gerçek ve şeffaf bilgilere ulaşımın kolaylaşması, sektörün yabancıya satışının katlanarak artması gibi amaçlarla kuruldu. Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ (GABORAS) Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, GABORAS’a ilişkin AA’ya dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan satır başları…

 

GOS nedir?

Borsanın teknolojik platformunun Gaboras Operating System (Gaboras İşletim Sistemi-GOS) borsa ve harita ekranlarının bir arada kullanıldığı, saniyeler içinde erişilebilen, anlık şeffaf raporlama teknikleri ile desteklenen, ileri düzey karar destek sistemlerinden oluşan, dünyada kullanılan en gelişmiş ileri teknolojilerin kullanıldığı bir sistem.

“Açık kaynak kod, yerli ve milli yazılımlar, yüksek güvenlikli milli şifreleme algoritmaları olmazsa olmazlarımız.” diyen Altun, bit data, yapay zekâ, machine learning, blockchain, bilgi süzen ağ teknolojileri gibi geleceğin teknolojileri GOS’ta bugünden yakaladıklarını bildirdi.

Altun, ihtiyaç olan tüm konumsal veri işleme sistemleri ve ağ teknolojilerini taradıklarını, modülleri ve yazılımları toparlandıklarını, yeni sistem algoritmaları geliştirerek database-yazılım-donanım-işletim kurgusunu tasarladıklarını kaydederek, bunların hepsinin şu an için fiili olarak çalışır durumda ve kullanımda olduğunu söyledi.

 

“Dünyada bir ilk olacak”

“GABORAS’ta amacımız keşfedileni yeniden keşfetmek değil. Var olanlar içinde en iyi olanı, yerli teknolojiyi geliştirerek GOS alt yapısında birleştirdik. Yüzde 100’e yakın yerli ve milli bir sistem oluşturduk. Mevcut platform servisleri ve hizmetler içinde yaptığımız titiz inceleme sonucu Gaboras İşletim Sistemi’nde en iyi ve ileri teknolojik ürünleri bir araya getirdik. GOS, gördüğü işlevler açısından dünyada bir ilk olacak.”

 

“Gayrimenkulde yatırımcının eli ayağı olacağız”

Altun, ikinci kısmın ise GOS işletim sisteminin kendisi olduğunu belirterek, özünde bir teknolojik platform olan GOS’un amacının, “big-data ve yapay zekâ teknolojilerini ve öğrenen makine teknolojisini kullanarak gayrimenkul süreçlerinde yatırımcının eli ayağı olmak” olduğunu vurguladı.

Çok hızlı ve global olmak ve huzurla işlem yaptırmak zorunda olduklarını anlatan Altun, gayrimenkule gömülü kapitalin yeniden geri kazanımı konusunda gayrimenkul kıymetler borsasının öneminden bahsetti.

 

“158 milyon tapuya hizmet verecek sistem oluşturuyoruz”

“İster bireysel yatırımcı, isterseniz de dev bir banka olun. Hiç zorlanmadan mülklerinizi veya ipoteklerinizi, teminatlarınızı saniyeler içinde yönetebilecek, alıp-satabilecek, anında durumunu sorgulayabileceksiniz. Buna göre ülkedeki 158 milyon tapuyu yönetecek ve 158 milyon tapuyla ilgili herkese hizmet verebilecek yaygın bir teknolojik ağ oluşturuyoruz. Tüm Türkiye’de hizmet verecek sistemimiz dünyanın her yerinden taleplere anında cevap verebilecek. Hatta yereldeki binlerce uzman muhatapları da bu hizmetin içine sokuyoruz. Daha şimdiden 48 bin emlak danışmanı, 12 bin değerleme uzmanı, 4 bin 500 planlama ve harita bürosu, 850’den fazla hukukçu sisteme işlenmiş durumda.”

Altun, GOS’un alt modüllerinden bazılarının “Alım Satım Kiralama Kiraya Verme Platformu”, “Şehir-İlçe-Mahalle Değer İzleme Platformu”, “İpotek Takip Platformu”, “Yatırımcı Hızlı Süzme Ve Operasyonel Alım Platformu”, “İtibar Yönetim Sistemleri”, “Gözden Geçirme Raporlama ve Operasyon Platformu”, “Değer Haritaları” ve findeksin gayrimenkul versiyonu olan “Gindeks” olduğunu sözlerine ekledi.

Gayrimenkul Kıymetler Borsası kuruldu

BENZER YAZILAR

Yorum Yap