184 farklı ülke vatandaşı Türkiye’den gayrimenkul aldı

Yazıyı paylaş:


Uluslararası yatırım yönetimi ve gayrimenkul projelerinin uluslararası satış yönetimini yapan Mars Investment’in Genel Müdürü Hakan Bucak, Türkiye’nin, dünyadaki ülkelerin neredeyse hepsine hitap eder hale geldiğini, batıdan doğuya, güneyden kuzeye hemen hemen tüm ülkeler için cazip bir pazar olduğunu belirterek, “Türkiye’den bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı gayrimenkul aldı.” dedi.

 

Gayrimenkulde en hızlı iki ülke Yeni Zelanda ve Türkiye

Hakan Bucak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, 2020’yi konut satışında başta Corona virüs salgını olmak üzere tüm sıkıntılara rağmen başarılı geçirdiğini söyledi.

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, salgından sonra gayrimenkul sektörünün en hızlı olduğu ikinci ülkenin, Yeni Zelanda’dan sonra Türkiye olduğunun ortaya çıktığını aktaran Bucak, yeni normale geçilmeye başlanmasından sonra yabancıya satışın hızla arttığını vurguladı.

Bucak, 2019’da 45 bini aşan yabancıya konut satış adedinde 2020’de 40 binin üzerine çıkılmasının beklendiğini ifade ederek, ‘Salgın olmasaydı 50-55 bin adetleri bekliyorduk.’ dedi.

2019’da 6,7 milyar dolar olan yabancıya konut satışından elde edilen gelirin geçen yıl 7 milyar dolar olacağını aktaran Bucak, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘2020’de yabancıya satışta adet bazında yüzde 10 gibi bir kayıp yaşayacağız. Salgına rağmen önemli bir başarı. İyileşme sürecinin devam etmesi, salgının azalması ve aşıyla birlikte bu yıl 50 bin adet konut satılmasını ve 10 milyar dolar gelir elde edilmesini bekliyoruz. Türkiye gelecek dönemde uluslararası gayrimenkul yatırımı açısından en önemli pazarlardan biri olma yolunda hızla ilerliyor. Avrupa’nın parlayan yıldızı olacağız.’

 

ABD’de yaşayan Müslümanlar da Türkiye’den konut alıyor

Bucak, 2021’de yabancıların konut almak için İstanbul dışındaki pazarlara daha fazla ilgi göstereceğini, Akdeniz ve Ege illerinin yanı sıra İç Anadolu kentlerinin de öne çıkacağını bildirdi. “Son dönemde Çin, Nijerya, Pakistan, Bangladeş, Senegal ve Dominik gibi ülkelerden ciddi talep artışı görüyoruz. Aynı zamanda bir süredir pek göremediğimiz Avrupa ülkelerinden yatırımda da önemli miktarda hareketlenme var.” diyen Hakan Bucak, uzun yıllardan sonra Fransa, Almanya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerden yatırımcıların da Türkiye’den daire almaya başladığını belirtti ve ABD’de yaşayan Müslümanlardan da talep almaya başladıklarına dikkat çekti.

Hakan Bucak, Mars Investment’in İstanbul’da 8 bölgede projesi bulunduğunu belirtti ve gelecek yıl 650 milyon liralık satış yapmayı hedeflediklerini aktaran Bucak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Uluslararası gayrimenkul yatırımcılarının ilgili olduğu Bodrum başta olmak üzere 3 şehrimizde yöneteceğimiz proje anlaşmalarımızı da hayata geçiriyoruz. Özellikle ülkemizde ve yurt dışında bulunan 3.500’den fazla uluslararası gayrimenkul yatırım danışmanlığı acenteler ile satış gücümüzü bu sene de ortaya koyup ülkemize birçok alanda yatırım getirmeye devam edeceğiz.”


BENZER YAZILAR

Yorum Yap