2. Abdülhamid’in projesi bugün 50 şehri etkileyecek

Yazıyı paylaş:

Karadeniz-Akdeniz Yolu, ilk kez Sultan Abdülaziz döneminde gündeme geldi ve 2. Abdülhamid zamanında da projesi çizildi. Bugün 2017 yılının sonunda tamamlanması planlanan 600 kilometrelik proje, 50 şehrin ticaret ağını genişletecek.

 

Arsa yatırımı yapacaklar dikkat!

 

Karadeniz ve Akdeniz arasındaki en kısa yol
Ordu Ticaret ve Sanayi Odasınca (OTSO) yaklaşık 50 kişilik heyet, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği doğrultusunda desteklenen Karadeniz-Akdeniz Ticaret İşbirliğinin Artırılması Projesi kapsamında ziyaretlerde bulundu. Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Antakya ve İskenderun’da temaslar gerçekleştiren heyet, yaklaşık 50 ilin ticari ağını güçlendirecek asırlık proje Karadeniz-Akdeniz Yolu hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

 

5 şehrin doğrudan, 50 şehrin dolaylı olarak kaderi değişecek
OTSO Başkanı Servet Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Karadeniz-Akdeniz Yolu üzerinde bulunan il ve ilçelerde ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirtti:
“Gittiğimiz ile ve ilçelerde karşılıklı istişareler ve toplantılar yaptık. Yolun öneminden bahsettik. Çünkü bu yol 5 ili direkt, 50 vilayeti de dolaylı olarak etkileyen bir yol. İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni bu yol etkiliyor. Çünkü Karadeniz’den Akdeniz’e inen, Akdeniz’den de Karadeniz’e çıkan en kısa yol. Buralarda üretilen malları Karadeniz kenarındaki mallara ya da bölgelere ulaştırmak için en kısa yol olacak. Örneğin Kayseri’nin Ukrayna, Gürcistan veya Azerbaycan’a ticareti var. En kısa mesafe bu yol olduğu için Karadeniz’den açılacaklar. Buradan da 3’te 1 oranında yol azalacak.”

 

12 saatlik yol 6 saate inecek
Servet Şahin, Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun iç ve dış ticareti geliştireceğini ifade ederek “Proje bittiğinde yaklaşık 600 kilometrelik yol 6 saatte gidilecek ve Hatay’a varılacak. Daha önceden bu mesafe 12 saatti. Böylelikle bu yol yarı yarıya mesafeyi kısaltacak. Bölgemize ticari açıdan çok büyük kazanç sağlayacak.” diye konuştu.


BENZER YAZILAR