2015 Mayıs ayı kira zam oranları

Yazıyı paylaş:


Ev sahibi ile kiracılar arasında her yıl kira kontratının yenilendiği dönemlerde zam oranları da belirlenir. Ancak burada ev sahibi kira bedelini istediği gibi yükseltemiyor. Yasalara göre zam oranları üretici fiyat endeksi oranları dikkate alınarak düzenlenir. Üretici fiyat endeksi yani ÜFE oranları da Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK) tarafından açıklanır. Peki bu durumda 2015 mayıs ayı kira zam oranları nasıl belirlenecek, kiralara ne kadar zam yapılacak? TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yurt içi üretici fiyat endeksi, 2015 yılı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,43, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 4,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,80 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 7,36 artış gösterdi. Bu oranları öğrendikten sonra zam oranını belirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.
 
Buna göre; 
  • Kira zam hesabında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı kullanılır.
  • Bu yüzden yukarıda verdiğimiz oranlar arasında TÜİK’in açıkladığı önceki yılın aynı ayına göre artış oranı dikkat alınır.
  • Bir önceki yalın aynı ayına göre zam oranı mayıs ayı için yüzde 4,80’dir.
  • Bu durumda kiracıya en fazla yüzde 4,80 oranında zam yapılabilir.
  • Yani; 400 lira kira bedeli olan bir evin yeni zamlı bedeli 448 lira olur.
Konut kiralarındaki artış oranı bu şekilde belirlenirken işyeri kiralamalarında bu sistem uygulanmıyor. İşyerleri için zam oranı sözleşmeye göre belirleniyor. Yani ev sahibi ile kiracı sözleşmede hangi kira artış oranı üzerinde anlaşmışsa o oran geçerli sayılıyor ve o orana göre kiraya zam yapılıyor.

BENZER YAZILAR

Yorum Yap