2017’de İstanbul ulaşım yatırımları

Yazıyı paylaş:


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı için 42 milyar TL’lik konsolide bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. İstanbul ulaşım yatırımları, 2017 bütçesinin yüzde 43’ünü kapsayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) konsolide bütçesi 2017 yılında yüzde 15 arttı. İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2017 yılı sonunda şehre yapılan yatırım miktarının 117 milyar lirayı bulacağını açıkladı.

 

Avrasya Tüneli bu ilçelerde konut fiyatlarını uçurdu!

 

İstanbul ulaşım yatırımları – 2017
İBB Başkanı Kadir Topbaş, “2017 yılında bütçemizin yüzde 43’ünü ulaşım yatırımlarına ayırdık. Metro başta olmak üzere ulaşım ve erişim, öncelikli yatırım kalemimiz.” diye konuştu ve ekledi:

“Raylı sistem yatırımları İstanbul’da ulaşımı değil erişimi sağlayacak ve bizi bu alanda başarıya götürecek en önemli yatırımlarımız. Kısa süre önce Kadıköy-Kartal Metrosu’nun devamı olan Pendik-Kaynarca Metrosu’nu hizmete aldık. 82 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor, 80 kilometrelik raylı sistem ihale aşamasına geldi. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirdeki insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlı. Güvenli, sağlıklı, hızlı ve konforlu erişim varsa vatandaş tercih ediyor. İşte biz de dünyanın en ileri teknolojisine sahip metrolar yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı metrolarla 2019 yılında 400 kilometrelik hedefimize ulaşacağız. İstanbul’da nihai raylı sistem hedefimiz ise bin kilometre.”

 

Kiralık ev ararken dikkat edilmesi gerekenler!

 

Beşiktaş’tan Sarıyer’e sahilin altından metro geçecek
Kadir Topbaş, Kabataş Transfer Merkezi’nin birçok metroyu ve deniz ulaşımını birbirine entegre eden çok önemli bir yatırım olduğunu belirterek, denizin altından geçecek Üsküdar-Kabataş Yaya Geçidi projesinin tamamlandığını ve ihale aşamasına geldiğini kaydetti. İki kilometrelik geçitte yürüyen bantlar olacağını ve bisikletle de geçilebileceğini aktaran Topbaş, Beşiktaş’tan Sarıyer’e ve Üsküdar’dan Beykoz’a da sahilin altından giden metro yapacaklarını dile getirdi.

 

Haliç’e ekolojik köprü geliyor
Yerel seçimler öncesinde duyurduğu Unkapanı Köprüsü’nün kaldırılıp denizin altına tünel yapılması projesini hatırlatan Topbaş, Haliç üzerine inşa edilecek bir ekolojik köprü ile karşıya geçileceğini söyledi. Topbaş, “Haliç’te Karaköy’den Sünnet Köprüsü’ne kadar olan kıyı boyunca 2 metresi bisiklet için olmak üzere 10 metre genişliğinde yürüme yolu projesini hayata geçireceğiz. Eski Galata Köprüsü’nün bağlı olduğu yerden karşıya ekolojik köprü ile geçilecek. Çimenler üzerinde yürünerek karşıya geçilecek.” dedi.

 

Ev satışı hızlandıran 9 sihirli kelime!

BENZER YAZILAR

Yorum Yap