2022 Ocak ayı kira artış oranı ne kadar?

Yazıyı paylaş:

2022 yılının Ocak ayı kira artış oranları belli oldu. Kira sözleşmesini geçtiğimiz yıl Aralık ayında imzalayanların ve kira kontratını yenileyecek olanların Ocak 2022’de kiraları ne kadar zamlandı? İşte 2022 Ocak ayı kira artış oranı…

 

Bu haberi tüm kiracılar okumalı!

 

2022 Ocak ayı kira artış oranı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklanmasının ardından 2022 Ocak ayı kira artış oranı da belli oldu.

TÜFE’de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,60 artış gerçekleşti.

Buna göre Ocak ayında kira fiyatlarına en fazla yüzde 19,60 oranında zam yapılabilecek.

Kira zam oranı nasıl hesaplanıyor?

Kira artış oranı, mülk sahibinizin uygulayacağı en yüksek zam oranını belirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında açıklanmıştı.

Bu açıklamayla Yeni Ekonomi Paketi’nde kira zamlarının artık tüketici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre belirlenmesine karar verilmişti. Kira artış oranları da artık üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanıp bu şekilde kiracıya bildiriliyor.

 

“Mutlu kiracı-mutlu ev sahibi” olmak için ipuçları!

BENZER YAZILAR