3 büyükşehirde konut satış şampiyonu ilçeler!

Yazıyı paylaş:


Türkiye’de konut satış sayısında ilk 3 şehir değişmiyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki konut satışları, üç büyükşehirde gayrimenkul hareketliliğinin en çok yaşandığı bölgelere de işaret ediyor. Peki İstanbul, Ankara ve İzmir’de en çok konut satışı hangi ilçelerde gerçekleşiyor?

 

İstanbul’da kira getirisi en yüksek 10 semt!

 

3 büyükşehirde ilçe ilçe en yüksek konut satışları!
2016 yılının sadece ilk yarısını kapsayan altı aylık döneminde 630 bin 799 konut satışı gerçekleşti. Gayrimenkul sektörünün zirve yıllarından biri olan 2015’te ise 1,3 milyon adet satışla, satılan konut sayısında tarihi bir rekora ulaşılmıştı.
2016 yılında Emlak Konut GYO’nun tarihi kampanyası ve GYODER’in konut kampanyası gayrimenkul sektöründe yaşanan canlılığı artırdı. Vatandaşların fırsatlarla dolu her iki kampanyaya gösterdiği ilgi, 2016 sonunda da toplam konut satış rakamları için umut vadediyor.

İstanbul’un konut satış şampiyonu Esenyurt
İstanbul’da konut yapılaşmasının en yoğun olan yerlerden Esenyurt’ta konut satış adedi 3 bin 674. İstanbul’da konut satışının en fazla yapıldığı ilçeler sıralamasında Eseryurt’tan sonra Esenler ve Sancaktepe geliyor.
2.ist.top10satis

Ankara’nın konut satış şampiyonu Keçiören
Başkent Ankara’da ise özellikle kentsel dönüşüm projelerinin başlamasıyla birlikte konut satışlarında hızlı bir artış söz konusu. Keçiören, yılın ilk altı ayında Ankara’da en çok konut satılan ilçe.
3.ankara.top10satis

İzmir’in konut satış şampiyonu Karşıyaka
2016’nun ilk yarısında İzmir’de konut satış hareketliliği İstanbul ve Ankara’ya göre daha sakin bir seyir izlemekle birlikte, Karşıyaka 858 adetle konut satışında İzmir’de ilk sırada yer alıyor.
4.izmir.top10satis

Amortisman yatırım kararını etkiliyor
Gayrimenkul yatırımı yapanlar için önemli konuların başında konutun amortisman (geri dönüş) süresi geliyor.

Şehir şehir amortisman süreleri ve ilçe/mahalle özelinde emlak trendleri hakkında daha fazla bilgi için Zingat.com Bölge Raporu sizi bekliyor.
5.amortisman

REIDIN Konut Yatırımı Geri Dönüş Süresi göstergesinden hareketle, Haziran 2016 verileri ile yapılacak bir konut yatırımı kendisini en kısa süre olarak 14,55 yılda Van’da; en uzun sürede ise Denizli’de 24,11 yılda amorti ediyor.


BENZER YAZILAR