5 yılda konutta en çok kazandıran 10 şehir!

Yazıyı paylaş:


Türkiye’nin kentlerinde son beş yılda nasıl bir gayrimenkul hareketliliği yaşanıyor? İşte bu sorudan yola çıkarak, REIDIN ve Zingat.com, Ekonomist Dergisi’ne özel bir araştırma yaptı. Bu araştırmayla Türkiye’de son beş yılda konutta metrekare fiyatları en çok artan 10 il ile en az artan 10 il ortaya çıkarıldı.

Konut yatırımında en çok değerlenen şehirleri Ekonomist Dergisi sıraladı. İşte Ekonomist Dergisi’nin “Son 5 yılda en çok Yalova değerlendi” başlığıyla sunduğu haberin öne çıkanları…

 

Yalova konutta en çok değerlenen şehir!

• Türkiye’nin hemen her kentinde gayrimenkul fiyatları hızla artıyor. Bazı iller hızlı ilerlerken bazıları ise biraz geride kalıyor. Son beş yılda değeri en çok artan ilk üç il Yalova, İstanbul ve Çanakkale olurken, değeri en az artan ilk üç il ise Mardin, Şanlıurfa ve Erzincan oldu.

• Gayrimenkul sektöründeki gelişim artık İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük kentlerle sınırlı kalmıyor. Ulaşım projeleri kentleri birbirine bağlarken gayrimenkullerin değerlerini de hızla artırıyor. Tıpkı Yalova’nın kaderini Osman Gazi Köprüsü’nün değiştirmesi örneğinde olduğu gibi. Köprünün adının duyulmasından açılmasına kadar geçen süreçte Yalova’daki gayrimenkuller hızla değer kazandı.

• 2012 yılında bin 41 TL olan ortalama konut metrekare fiyatı yüzde 123 artarak 2017’de 2 bin 317 TL’ye ulaşan Yalova en çok artış gösteren il oldu.

 

• Yalova’yı 2012’de ortalama metrekare fiyatı bin 825 TL olan ve beş yıllık süreçte yüzde 113’lük artış göstererek ortalama metrekare fiyatını 3 bin 894’e çıkaran İstanbul izledi. Üçüncü sırayı ise 2012’de bin 97 TL olan ortalama metrekare fiyatını yüzde 113’yük artışla 2017’de 2 bin 33 TL’ye yükselten Çanakkale aldı.

• Çanakkale’yi sırasıyla yüzde 108’lik artışla Ordu, yüzde 100’lük artışla İzmir, yüzde 97’lik artışla Sakarya, yüzde 96’lık artışla Muğla, yüzde 95’lik artışla Sinop ve yüzde 94’lük artışla Kocaeli kentleri izliyor.

• Araştırmaya göre son beş yılda metrekare değerini en az artıran kentler sıralamasında ise Mardin ilk sırayı alıyor.

• Mardin’de 2012’de 881 TL olan ortalama metrekare konut satış fiyatı son beş yılda sadece yüzde 6’lık artış göstererek 2017’de 932 TL’ye çıkabildi. 2012 yılında 922 TL olan metrekare satış fiyatı yüzde 18’lik artışla 2017 yılında bin 85 TL’ye ulaşan Şanlıurfa bu açıdan ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada ise 2012 yılında konut metrekare satış fiyatı 979 TL iken yüzde 18’lik artışla 2017 yılında bin 153 TL’ye çıkan Erzincan bulunuyor.

• Erzincan’ı sırasıyla, son beş yıl içinde metrekare fiyatını yüzde 23 artıran Kilis, yüzde 26 artıran Gaziantep, yüzde 29 artıran Kütahya ve Amasya, yüzde 30 artıran Nevşehir, yüzde 33 artıran Bilecik ve Sivas takip ediyor.

 

Yalova neden yükseldi?

Yalova’da üretilen konut miktarının sınırlı olduğuna dikkat çeken Bakyapı Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Bakgör, Ekonomist Dergisi’ne yaptığı açıklamada, kentte yabancılara yönelik satışların gerçekleşmesinin gayrimenkul fiyatlarının ciddi oranda artmasına neden olduğunu söyledi. Bakgör, kentin son dönemde yoğun göç almaya başladığına da dikkat çekti ve “Osman Gazi köprüsü’nden sonra bölgedeki araziler de oldukça değerlendi. Kentin imar planlama alanları sınırlı olduğu için fazla konut üretimi yapılamıyor. Göçle birlikte gelen talep de fiyatlara yansıyor. Arazi fiyatlarının yüksekliği de konut fiyatlarının daha da yukarı çıkmasına neden oluyor” dedi.

 

Bu şehirlerde konut neden değerleniyor?

• Türkiye’nin en değerli kenti olan İstanbul zaten her dönem ilgi çekiyor.

• Çanakkale’nin değerini artırma nedenleri olarak yoğun göç ve temelleri atılan Çanakkale Köprüsü’nün etkisi görülüyor.

• Ordu’nun göç alması, Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlar ve ORGİ Havalimanı’nın yarattığı ticaret hacmi ile gelişip değerlendiği vurgulanıyor.

• Yatırımcıların arazi yatırımları yaptığı Sakarya ise bu ilginin gayrimenkule yansımasıyla değerleniyor.

• İzmir’in değerini artırma nedenleri olarak yoğun göç alması ve gayrimenkul piyasasındaki nitelikli gelişim gösteriliyor.

• Burdur, göç alan ve ticari faaliyetleri gelişen bir diğer kent olarak değer kazanmaya devam ediyor.

• Turizmin önemli kalelerinden biri olan Muğla, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesiyle değer kazanıyor.

• Karadeniz’in en sakin kentlerinden biri olan Sinop, son yıllarda emekli göçü alması, kentteki üniversite varlığının gelişmesi, havalimanının aktif olması, turizm potansiyelini her geçen yıl artırmasıyla gayrimenkul piyasası gelişen bir diğer kent oluyor.

“Şehirleşme ve yabancı etkisi”

Zingat.com Kurucu Orağı ve CEO’su Ahmet Kayhan, Ekonomist Dergisi’ne yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Türkiye’de son yıllarda insanların hayat standartlarındaki değişim, şehircilik çalışmalarının hızlanması, Anadolu kentlerinin de gelişmesini sağlıyor. Bu kentlerden geçen ulaşım projeleri, Mütekabiliyet Yasası ile artan yabancı ilgisi birçok kentin öne çıkmasına zemin hazırlıyor. Birçok kentin gayrimenkulde son beş yılda ciddi değişim yaşadığı gözlemleniyor.”


BENZER YAZILAR