TOKİ Başkanı yanıtladı: “Konutta balon var mı?”

Yazıyı paylaş:

64 bin konut inşa eden TOKİ, Türkiye’nin dört bir yanında yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Özellikle dar gelirli vatandaşları ve emeklileri konut sahibi yapma iddiasını taşıyan TOKİ’nin Başkanı Ergün Turan, konutta balon olup olmadığı yönündeki soruya şu yanıtı veriyor:
“Bir şey patlayacaksa bizde balon yok, talep patlaması var.”

 

7 soruda TOKİ’ye başvurma rehberi!

Bursa’da konut fiyatları yükselecek

TOKİ Başkanı, sosyal konut ürettikleri için alt gelirli grubundaki vatandaşların kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabildiğini belirterek konut talebinde bir azalma olmadığına dikkat çekiyor:
“Konut talebinde bir azalma yok. Tam tersine Türkiye’nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor. Sektörle ilgili diğer sevindirici haber, konut satışlarıyla ilgili. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir hadise. Yakın dönemde özellikle Körfez ülkelerinden gelen yabancılar başta olmak üzere konut satışında da ben yoğun bir talep bekliyorum. Bundan payını alacak vilayetlerden biri de Bursa’dır. Bursa’da konut fiyatları bana göre bundan dolayı da biraz yukarı çıkacaktır.”

 

Emekliler TOKİ’den nasıl ev sahibi olabilir?

 

Konutta 13 yılın rekoru kırıldı
TOKİ Başkanı, konut faizlerinin yüzde 0,90’ın altına indiğini hatırlatarak, uzun vadede konut faizlerinin 0,90’ın hatta 0,85’in altında olmasını önemsediklerini ifade ederek şunları söyledi:
“Bankalarımız iyi niyetli bir adım attı. İnşallah faizler yıllık yüzde 10 bandının altında olursa dar gelirli vatandaşlarımızın da konut sahibi olması daha da kolaylaşır. Biz de bu konuda çok çalışıyoruz. Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl da inşallah 70 bin konut hedefimiz var. Bu hedef daha çok hiç konut sahibi olmayanlara yönelik.”


BENZER YAZILAR