6 adımda ev satın alma rehberi

Yazıyı paylaş:

Bir ev satın almak, hayatınızda alacağınız önemli finansal kararlardan biridir. Bu kararı vermeden önce aklınızda sorular biriktiyse ve özellikle ilk kez ev alıyorsanız, sistemli hareket ederek, bu süreci hem kısaltabilir hem de en verimli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte 6 adımda ev satın alma rehberi…

 

1- Bütçenizi gözden geçirin

Satın almayı düşündüğünüz konut için ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin. Eğer banka kredisi kullanmayı düşünüyorsanız, ne kadar kredi alabileceğinizle ilgili bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır. Bankalara olan önceki kredilerin geri ödemesini ve kredi kartı borcunu düzenli ödeyen kişilerin kredi notu yüksektir. Kredi notunuzu öğrenerek, daha belirleyici bir bütçe planlaması yapabilirsiniz.

 

2- Aradığınız evin özelliklerini belirleyin

Satın alınacak konutun hangi muhitte olacağı, metrekaresi, oda sayısı, bina yaşı ve özellikler için bir liste oluşturmak, yolun başında ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda hareket etmenize yardımcı olacaktır.
Ancak bu listeyi bütçeniz doğrultusunda yapmak için Zingat.com’un Evimin Değeri uygulamasına satın almayı düşündüğünüz evin il/ilçesini, oda ve banyo sayısını, metrekaresini, bulunduğu katı, binanın toplam kat sayısı ve binanın yaşını girerek, tahmini bir fiyata ulaşabilirsiniz.

 

 

3- Gayrimenkul danışmanınızı bulun

Ev satın alma sürecinde, karar verirken profesyonel destek almak işinizi kolaylaştıracaktır. Satın alınacak evin bulunduğu muhitteki gayrimenkul danışmanlarının portföylerini gözden geçirip, size en uygun olanını seçebilirsiniz. İşinin ve bölgesinin uzmanı olan bir gayrimenkul danışmanı bütçe ve beklentinize uygun seçenekleri sizin için sıralayacaktır.

 

Hangi evi satın almalısınız?

 

4- Beğendiğiniz evlerin listesini yapın

Gezdiğiniz evlerin içinde kendinizi hayal edin ve özelliklerini size hissettirdikleriyle birlikte not edin. Aradığınız evin özelliklerini ve bütçenizi biliyorsunuz. Şimdi işinde uzman bir gayrimenkul danışmanının gösterdiği konutlar arasında bir tercih yapmanız gerekiyor. Notlarınızı karşılaştırın ve seçeneklerin hangisinin beklentilerinizle uyumlu olduğunu bulun.

 

5- Bir teklifte bulunun

Gayrimenkul danışmanı, seçtiğiniz ev için teklif yapma konusunda yol gösterecektir. Zingat.com Evimin Değeri” hizmetinden bir kez daha faydalanarak, evin yaklaşık değeri hakkında bilgi sahibi olabilir ve pazarlık yapabilirsiniz.

 

 

6- Konut kredisi işlemlerini tamamlayın

Satın alma teklifiniz kabul edildikten sonra, konut satın alımınız için harekete geçebilirsiniz. Konut kredisi kullanarak ev satın almayı planlıyorsanız, kredi notunuz yüksekse ve kredi çekmeniz için hiçbir sorun yoksa şanslısınız. Bu aşamada konut kredisi çekeceğiniz bankayı seçebilirsiniz. Konut kredisi çekeceğiniz bankanın faiz oranları kadar sunacağı vadeler ve kolaylıklara dikkat etmelisiniz.

 

Topraktan ev alırken dikkat edilecek 5 şey!

BENZER YAZILAR