7,5 milyon riskli yapı dönüşecek!

Yazıyı paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 17 Ağustos Marmara depreminin 19. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, kentsel dönüşüm süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin deprem bölgesinde yer aldığını belirten Bakan Murat Kurum, depremin hayatın bir anına karşılık gelen tesadüfi bir olay değil, hayatın gerçeği olduğunu vurguladı.

Özellikle deprem riski yüksek alanlarda çalışmaları daha hızlı ve çözüm odaklı bir anlayışla sürdürmeye devam ettiklerini belirten Kurum, “Yapılarımızı depreme dayanıklı hale getirirken yerinde dönüşümü esas alıyor, vatandaşımızı mağdur etmeden alan bazlı dönüşüme önem veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

1 milyon 300 bin bağımsız birimde dönüşüm çalışmaları devam ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başta deprem olmak üzere, olası afetlerde oluşacak zararların azaltılmasını, çarpık ve düzensiz kentleşme sorunlarının çevre ile uyumlu, estetik, özgün mimari özelliklerine sahip yapılaşmayla giderilmesini hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca, 100 günlük icraat planında da kentsel dönüşümün geniş bir yer bulduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

“100 gün içerisinde; 23 bölgede 17 bin konut ve iş yerini tamamlayacak, 16 bin adedinin temelini atacağız. Ülke genelinde risk taşıyan 7,5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedefliyoruz. 2012 yılından bugüne kentsel dönüşüm kapsamında hak sahibi vatandaşlarımıza 2 milyar liraya yakın kira yardımı yaptık. Toplam 1 milyon 300 bin adet bağımsız birimde hâlihazırda dönüşüm çalışmalarımız devam etmektedir.”

 


BENZER YAZILAR