8 maddede emlak ilanı açıklaması yazma taktikleri

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkul danışmanlarının portföylerindeki konutların satış ve kiralama sayılarını artırmaları ve daha çok kazanç sağlamaları için yayınladıkları ilanlar kuşkusuz çok önemli.

 

Adım adım ilan metni açıklaması yazmanın yolları!

Gayrimenkul danışmanları emlak sitelerinde yayına aldıkları emlak ilanları ile her gün pek çok ev arayan müşteriye sesleniyor. Peki emlak sitesinde satılık veya kiralık gayrimenkulünüz ile ilgili ilan açıklaması yazarken nelere dikkat etmelisiniz?

 

1) İlan metni akıcı mı?

İlanınızın özgün, açık ve net olması diğer ilanlardan bir adım önde yer almanızı sağlar. Satılık ev ya da kiralık ev ilanı hazırlarken tamamen o evin özelliklerini anlatan bir ilan hazırlayın.

“Ev müstakil mi?”, “Bekara mı yoksa aileye mi daha uygun?”, “Kaç yıllık binada yer alıyor?”, “Odaları güneş alıyor mu?”, “Yakınında okul var mı?”, “Ana yollara yakın mı?” gibi potansiyel alıcıların sorularına cevap veren bir metin hazırlamalısınız. Tüm bilgileri düzenli bir şekilde verdiğinizde ilanınızın akıcı olduğunu fark edeceksiniz.

 

2) İlan açıklaması özgün olmalı

İlanınızın özgün, açık ve net olması diğer ilanlardan bir adım önde yer almanızı sağlar. Kopyala-yapıştır ilanlar, potansiyel alıcılarda güvensizlik oluşturabilir. Bu nedenle satılık ev ya da kiralık ev ilanı hazırlarken tamamen o evin özelliklerini anlatan bir ilan hazırlayın.

3) Açıklama yazarken sadece o ilana ait bilgiler paylaşın

Kendinizi ev arayan kişinin yerine koyun. Gerçekten aradığınız hangi bilgiler olurdu? Yanıt basit: Sadece o gayrimenkule ait bilgiler! Üstelik en detaylı haliyle…

 

4) Evin öne çıkan özelliklerinden bahsedin

İlanınızda satılık/kiralık evin sahip olduğu özellikleri, yenilikleri mutlaka ön plana çıkarın. Çünkü alıcılar ne kadar bakımlı bir evle ilgilendiklerini bilmek, olası masraflarını hesaplamak ister.

Satılık ev ya da kiralık evin mutfak dolapları mı yenilendi? Ya da duvar boyası yapılmış şekilde mi teslim edilecek? Satılık daire içinde klima bulunuyor mu? Tüm bu bilgiler ilanınızın tıklanmasını artırır.

 

5) Ev adresi haritada doğru işaretleyin

Gayrimenkul danışmanlarının yaptığı en büyük hatalardan biri de, satılık ev ya da kiralık ev ilanında adresi gizlemek. Bu potansiyel alıcılarla aranızda güven sorunu yaratabilir.

Ayrıca mahalle, sokak ismine açıklama metninde yer verirseniz arama motorlarından da ilanınıza trafik gelmesini sağlarsınız.

 

6) İlan açıklamasını BÜYÜK HARFLER KULLANMAYIN

Tüm emlak ilanlarında “Caps” tuşunu unutun! Emlak sektöründe fazlasıyla sevilen ve ilanın daha dikkat çektiği düşünülen cümle içindeki tüm harflerin büyük yazılması sıkça karşılaşılan bir hata.

Emlak ilanınızda tüm cümleyi büyük harfle yazmanız, emlak ilanınızın arama motorlarında spam olarak algılanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda bu tür bir ilan potansiyel alıcılarda da negatif bir algı oluşturma riskini taşır.

 

7) Türkçe’yi doğru kullanın

Emlak ilanlarında dilbilgisi kurallarına uymak zannettiğinizden daha önemli olabilir. Dilbilgisi açısından doğru yazılan bir metin her zaman dikkat çekicidir.

8) Evle ilgili soru işaretlerini giderin

Günümüzde emlak projeleri çoğaldıkça metrekareler de küçülüyor. Bu yüzden ev satın almak isteyenler, evdeki her bir metrekareyi çok iyi değerlendirmek istiyor.

Satılık evde ekstra olan boşlukların nasıl değerlendirileceğini ilan metninde paylaşabilirsiniz. Örneğin; satılık evde mutfak küçükse, ilan metninde mutfakla salonun birleştirilerek geniş bir alan oluşturulabileceğinden bahsedebilirsiniz.

 


BENZER YAZILAR