811 milyon lira kira yardımı

Yazıyı paylaş:

Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar hak sahiplerine ne kadar kira yardımı yapıldı? T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yürüten ilgili idarelere sağladığı kaynağı ve hak sahiplerine ödediği toplam kira bedelini açıkladı.

Kira yardımı yaklaşık 180 bin hak sahibine yapıldı

“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”a göre Türkiye’de 295 bin konut riskli durumda. Riskli alan ilan edilen yerlerdeki konut sayısı ise 410 bini buluyor. Riskli konutların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi yönünde çalışmalar ülke çapında devam ediyor. 

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından açıklanan bilgilere göre, kentsel dönüşümde bugüne kadar hak sahiplerine ödenen kira yardımı 811 milyon TL’yi geçti. Bakanlık, risk taşıyan ya da riskli alanda yer alan konutlardaki 179 bin 442 hak sahibine toplam 811 milyon 218 bin 901 lira kira yardımı yaptı. Ayrıca 4 bin 449 hak sahibine 8 milyon 393 bin 235 liralık faiz destekli kredi imkanı sağladı. Kentsel dönüşümle ilgili yetki devredilen idarelere sağlanan kaynak ise 500 milyon TL’ye ulaştı. 


BENZER YAZILAR