Ankara’da kiralık daire fiyatları ne kadardan başlıyor?

Yazıyı paylaş:


Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Etrafı Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir şehirleri ile çevrili olan Ankara 5 milyonu aşan nüfusuyla dikkat çekiyor.  Ekonomisi sanayi ve ticarete dayanan Ankara, 1923 yılından bu yana Türkiye’nin başkenti olarak adından söz ettiriyor. Aynı zamanda Ankara, merkezi konumu nedeniyle ulaşabilir bir şehir olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin pek çok noktasından kolaylıkla ulaşımın sağlandığı bir şehir olan Ankara’da toplam 25 ilçe bulunuyor. O ilçeler ise şöyle; Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Etimesgut, Sincan, Altındağ, Pursaklar, Gölbaşı, Polatlı, Çubuk, Kahramankazan, Beypazarı, Elmadağ, Şereflikoçhisar, Akyurt, Nallıhan, Haymana, Kızılcahamam, Bala, Kalecik, Ayaş, Güdül, Çamlıdere ve Evren. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 verilerine göre, şehrin en kalabalık ilçesi Çankaya, en az nüfuslu ilçesi ise Evren oldu.

Konut fiyat artışında lider şehirler arasında gelen Ankara’da kiralık daire talebi artıyor. Kamu sektörünün ağırlıkta olduğu Ankara’da yaşayanlar ve yaşamak için bölgeye gelenler kiralık daire fiyatlarını yakından inceliyor. Peki, Ankara’da kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli? Ankara kiralık daire fiyatları ne kadardan başlıyor? İşte Ankara’da kiralık daire arayanların bilmesi gereken önemli bilgiler…

Ankara’da kiralık daire ararken dikkat edilmesi gerekenler:  

  • Başkent Ankara’da kiralık daire ararken öncelikle nasıl bir ev istediğinize karar vermelisiniz
  • Bütçenizi belirlemeli, bu doğrultuda arayışa geçmelisiniz.
  • Fiyat araştırması yapmalı ve piyasa değeriyle kıyaslamalısınız.
  • İlan fotoğrafları sizi yanıltabilir, bu nedenle kiralık daire arayışında beğendiğiniz evleri yakından incelemelisiniz.
  • Oturacağınız daireye karar verdiyseniz, evin tesisatının sağlam olup olmadığını, aylık apartman giderleri gibi detayları öğrenmelisiniz.
  • Daireyi kiralamada kararlıysanız kira sözleşmesini hazırlarken; kira tutarı, yıllık kira artış oranı, depozito, masraflar, apartman aidatı, evi teslim alma-teslime etme şekilleri, ödeme zamanı ve evin teslim koşulları gibi unsurların sözleşmede yer almasına dikkat etmelisiniz.

Ankara kiralık daire fiyatları 570 TL’den başlıyor!

Şehirde memur ve öğrenci sayısının fazla olması kiralık daire talebini artırıyor. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Temmuz ayı verilerine göre, Ankara kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için minimum 570 TL, maksimum 950 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı ise 760 TL olarak belirtiliyor. Bölgede kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi 20 yıl olarak hesaplanıyor.

Ankara’da yer alan kiralık daire ilanlarını yakından görüntülemek istiyorsanız, tüm Ankara kiralık daireler için tıklayın!

 


BENZER YAZILAR