Aralık 2015’te konut fiyatlarında neler yaşandı?

Yazıyı paylaş:


REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Aralık 2015 değerlendirmesi, gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeleri gözler önüne serdi.

2015 yılının son ayında konut piyasasında yedi büyük şehirde neler yaşandı? Bölgesel satışlarda hangi üç şehir İstanbul’u geride bıraktı? Konut fiyatları ve finansal yatırım araçlarının yıllık getiri değişimleri nasıl gerçekleşti? Yedi büyükşehirde gayrimenkul amortisman süreleri nedir? İşte REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış-Aralık 2015 verileri…


 

Bir yılda konut fiyatları nasıl değişti?

Türkiye konut piyasasının satış ve kira fiyatlarına bakıldığında, son üç ayda hem satış hem kirada yüzde 8’lik değişim yaşandı. Son bir yıl göz önüne alındığında ise konut satış fiyatlarında yüzde 21, konut kira fiyatlarında yüzde 18’lik değişim yaşandı.

 

Antalya, bölgesel satış fiyat değişiminde ilk sırada

Bölgesel satış fiyatlarının yıllık değişimlerine bakıldığında, en yüksek oran yüzde 3.02’yle Antalya’ya ait. Antalya ile birlikte ilk üç sıralamayı paylaşan diğer şehirler yüzde 2.78’le İzmir ve 2.74’le Kocaeli oldu. İstanbul ise 2.73’lük oranla dördüncü oldu.

Gayrimenkul, getirisi en yüksek 2. yatırım aracı

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Aralık 2015 verilerinin “konut fiyatları ve finansal yatırım araçları yıllık getiri değişimleri” analizinde yedi büyük şehirdeki “gayrimenkul yatırımı“, Amerikan dolarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Yüzde 29’luk getiri oranına sahip Amerikan dolarından sonra getirisi en yüksek yatırım aracı olan gayrimenkulün oranı yüzde 21. Üçüncü sırada ise yüzde 18’lik oranla altın (külçe) yer alıyor.

Yedi büyükşehirde gayrimenkul amortisman süreleri

REIDIN Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış – Aralık 2015 değerlendirmesine göre, yedi büyük ilin amortisman süreleri yıllık olarak şöyle sıralanıyor:

Adana: Yüzde 19

İzmir: Yüzde 18.9

Ankara: Yüzde 18.8

Kocaeli: Yüzde 18.2

İstanbul: Yüzde 17.9

Bursa: Yüzde 17.3

Antalya: Yüzde 17.2


BENZER YAZILAR

Yorum Yap