Avrasya Tüneli hangi ilçelerde konut fiyatlarını artırdı?

Yazıyı paylaş:

Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli açıldı. Tünelin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuk katıldı. Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indiren ve yapımına 2011 yılında başlanan Avrasya Tüneli, her iki bölgede de konut fiyatlarında doping etkisi yarattı. Peki Avrasya Tüneli konut fiyatlarına etkisi nasıl oldu?  Göztepe ve Kazlıçeşme’de konut fiyatları ne kadar arttı? Tünelle birlikte hangi konut projeleri prim yaptı? REIDIN’in iki bölgedeki son beş ve iki yıllık konut fiyatı artışı verileri, Avrasya Tüneli’nin emlak fiyatlarındaki etkisini gösterdi. İşte verilerle Avrasya Tüneli’nin Kazlıçeşme ve Göztepe’de konut fiyatlarına etkisi…

 

 

Son 5 yılda konut fiyatları ne kadar arttı?
REIDIN verilerine göre son beş yılda Göztepe ve Zeytinburnu ilçelerinde kira ile satılık değerleri İstanbul ortalamasının üzerinde arttı. Son beş yıla bakıldığında satılık fiyatlarındaki değişim Göztepe’de yüzde 147, Zeytinburnu’nda yüzde 174 ve İstanbul genelinde yüzde 137 oranında gerçekleşti. Kira fiyatlarında da Göztepe’de yüzde 145, Zeytinburnu’nda yüzde 185, İstanbul genelinde ise yüzde 102 oranında arttı.

 

Tünel öncesi ve sonrası konut fiyatları….
Bölgedeki konut fiyatlarındaki değişimi daha iyi görebilmek için Avrasya Tüneli başlangıcı öncesi konut fiyatlarına bakmak gerekiyor… 2006-2011 dönemine bakıldığında kira ve satış fiyatlarındaki değişim sırasıyla; İstanbul’da yüzde 13.5 ve yüzde 14.3 iken Göztepe’de yüzde 2.7 ve yüzde 13.3 ve Zeytinburnu’nda yüzde 2.9 ve yüzde 31.5 oranında gerçekleşti. Avrasya Tüneli öncesinde İstanbul ortalamasının altında kalan Göztepe ve Zeytinburnu bölgeleri Avrasya Tüneli’nin başladığı 2011 yılıyla birlikte İstanbul ortalamasından daha çok değerlendi.

 

Göztepe’de satılık fiyatları yüzde 56 arttı
REIDIN’in Zeytinburnu ve Göztepe‘deki son iki yıllık konut artışı verilerine bakıldığında ise bu bölgelerdeki fiyat artışı dikkat çekiyor. Verilere göre son iki yılda Zeytinburnu’nda kira fiyatları yüzde 66.3 ve satılık fiyatları yüzde 35.8 arttı. Göztepe’de ise son iki yılda kira fiyatları yüzde 63.9, satılık konut fiyatları ise yüzde 56.1 arttı.

 

Avrasya Tüneli çevresinde prim yapan projeler

Avrasya Tüneli ile birlikte iki bölgede birçok markalı proje de hayata geçirildi. Avrasya Tüneli konut fiyatlarına etkisi markalı projelerde de kendini gösterdi. Tünel çevresindeki markalı projelerin metrekare fiyatları da yükseldi. İşte Avrasya Tüneli çevresindeki projeler ve metrekare fiyatları….

Avrasya Tüneli Kazlıçeşme girişi çevresinde üçü inşaat halinde, biri tamamlanmış olmak üzere dört markalı proje yer alıyor. Bu projelerden metrekaresi 20 bin 945 TL olan Pruva 34 en pahalı proje olurken, metrekaresi 7 bin 578 TL ile The İstanbul Residence fiyatı en uygun proje olarak yer alıyor.

 

Avrasya Tüneli Göztepe girişi çevresinde ise 15 markalı konut projesi yer alıyor. Bu projelerden; beşi inşaat, biri planlanma, dokuzu ise tamamlanmış durumda. Burada yer alan markalı projelerden en pahalısı metrekaresi 8 bin 803 TL ile Brooklyn Life, en uygun proje ise metrekaresi 3 bin 362 TL ile Suare Residence oldu.


BENZER YAZILAR