Avrasya Tüneli bu ilçelerde konut fiyatlarını uçurdu!

Yazıyı paylaş:

Göztepe ilke Kazlıçeşme arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirecek olan ve 20 Aralık’ta açılması beklenen Avrasya Tüneli, bölgedeki konut fiyatlarında doping etkisi yarattı. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre Avrasya Tüneli’nin geçtiği bölgelerde sadece 1 yılda konut kira fiyatları yüzde 25, satış fiyatlar ise yüzde 41 arttı. Avrasya Tüneli’nin gayrimenkul pazarına etkisi Anadolu yakasında Üsküdar’a bağlı Acıbadem, Koşuyolu ve Ünalan ile Kadıköy’e bağlı Hasanpaşa ve Merdivenköy mahalleleri, Avrupa yakasında ise Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran, Yenikapı ve Yedikule mahalleleri ile Zeytinburnu ilçesinde görülüyor.

 

Emlak Raporu için tıklayın!

 

Bu bölgelerde konut fiyatları arttı!
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Projenin Avrupa yakası ayağında, projenin yer üstüne çıkış noktaları ve yakın çevresinde konut kullanımından pek bahsedilmediğinden, projenin konut fiyatlarına esas etkisini Anadolu yakasında hissetmek mümkün. Proje çevresinde değer artışının en fazla olduğu bölgeler; Merdivenköy, Koşuyolu ve Acıbadem” dedi. Maya, Avrupa yakasında ise Zeytinburnu ve Bakırköy sahil hattının Avrasya Tüneli ile değer kazanacağını dile getirdi. Bölgede inşaatı süren markalı konut projelerinde metrekare satış fiyatı 25 bin TL’yi buluyor.

Güngören, Bahçelievler ve Merter’de fiyat artışı

Avrupa yakasında kısa vadede Güngören, Bahçelievler ve Merter’de de fiyat artışı olacağını belirten Maya, “Hatta son birkaç yıldır Merter, Merkezefendi ve Davutpaşa tarafında başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında sanayi alanlarının konut ve karma kullanım projelerine dönmesinde bu mega projenin olumlu etkisinden de bahsetmek doğru olur” dedi. Avrasya Tüneli ile İstanbul’daki iki havalimanı arasındaki ulaşım ilişkisinin gücünün artacağına da dikkat çeken Maya, Atatürk Havalimanı yakın çevresinde konaklamak isteyen yabancı nüfusun da projeyle Anadolu yakasına geçebileceğini söyledi.

 

Avrasya Tuneli

Tünelden geçiş ücreti 4 dolar+KDV
Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak olan Avrasya Tüneli, Kazlıçeşme- Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya indirecek. 1 milyar 245 milyon 121 bin 188 dolarlık Avrasya Tüneli işletme süresi tamamlanınca kamuya devredilecek. Tünelden ilk 3 yılda günde ortalama 90 bin araç geçmesi bekleniyor. 3 yıl sonrası öngörülen rakam ise 130 bin. Kazlıçeşme ve Göztepe arasında hizmet verecek Avrasya Tüneli’nden otomobiller, minibüsler geçiş yapacak. Ağır taşıtlar, motosiklet, bisiklet ve yayalar tünelden faydalanamayacaklar. Tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için 4 dolar artı KDV, minibüsler için ise 6 dolar artı KDV olacak. Her iki yönde de ödeme yapılacak.


BENZER YAZILAR