Avrasya Tüneli’nin ismini sen koy!

Yazıyı paylaş:


Kamuoyunda Avrasya Tüneli olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi’nin ismi halk oylamasıyla belirlenecek. İstanbul Boğazı altına inşa edilen proje için isim önerisinde bulunmak isteyenler www.udhb.gov.tr adresinden oy kullanabiliyor.

 

Avrasya Tüneli bu ilçelerde konut fiyatlarını uçurdu!

 

Kıtalar birleşiyor alttan, ismi geliyor halktan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Marmaray’ın kardeşi” olarak tanımladığı Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık’ta tanımlanacağını belirterek şunları söyledi:

“Halkımızın projeye olan ilgisi çok büyük. Katıldığımız program ve açılışlarda bu dev projenin isminin ne olacağıyla ilgili birçok soru alıyoruz. Halkımızın yoğun ilgisinden dolayı 20 Aralık’ta açacağımız Avrasya Tüp Tüneli’nin ismi, milletimizin önerisiyle belirlenecek. ‘Kıtalar birleşiyor alttan, ismi geliyor halktan’ sloganıyla bir kampanya başlattık.”

avrasya_tuneli

Bakan Arslan, ayrıca projeyi değerlendirerek, “Avrupa ve Asya yakalarındaki bağlantı yollarını sözleşmede 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce bitirerek, 47 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Boğaz altından geçiş gibi çok zor fiziki şartlara rağmen kullanılan ileri teknoloji ve mühendislik ile projeyi zamanından önce bitirmemiz gurur verici ve büyük bir başarıdır.” diye konuştu.

 

Avrasya Tüneli İsim önerisi için son gün 10 Aralık
Ankete katılmak isteyenler Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın internet sitesi www.udhb.gov.tr üzerinden isim önerisinde bulunabiliyor. Ankete katılarak projeye isim önerisinde bulunmak için son tarih ise 10 Aralık 2016.

 

Dünyanın en iyi projesi Avrasya Tüneli!

 

Avrasya Tüneli ile ilgili 5 yararlı bilgi

1) İstanbul Boğazı altında inşa ediliyor.
2) Projenin tam adı “İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi”.
3) Tamamlanma tarihi 20 Aralık.
4) Toplam uzunluğu 14,6 kilometre.
5) Proje üç ana bölümden oluşuyor.

 

Avrasya Tüneli’nin güzergâhı

Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltacak olan Avrasya Tüneli Projesi, Boğaz’ı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlandı. Proje üç bölümden oluşuyor:

AvrasyaTuneli.rota

Avrupa Yakası: Kazlıçeşme’den Sarayburnu’na devam eden Kennedy Caddesi üzerindeki U-dönüşü, alt geçit olarak ve engellilerin erişimine uygun hemzemin geçit olarak inşa edilecek. Toplam uzunluğu yaklaşık 5.4 km olan mevcut yolun tamamı genişletilerek 2×3 ve 3×2 şeritten 2×4 şeride çıkarılacak.

Boğaz geçişi: İstanbul Boğazı’nda deniz tabanının altından geçen 5.4 kilometre uzunluğunda iki katlı tünel inşa edilecek. Her katta çift şerit yer alacak. Batı girişinde bir paralı geçiş gişesi ve işletme binası, tünelin her iki ucunda havalandırma bacaları yer alacak.
Anadolu Yakası: Göztepe’ye ulaşan D100 yolu üzerinde, 2 adet köprülü kavşak ve engellilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde modernizasyonları da dâhil olmak üzere yaya üst geçidi inşa edilecek. Yaklaşık 3.8 kilometre uzunluğundaki yol genişletilerek 2×3 ve 2×4 şeritten 2×4 ve 2×5 şeride çıkarılacak.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap