Bakan açıkladı: Deprem riski yüksek İstanbul ilçeleri!

Yazıyı paylaş:

İstanbul’da dört fay hattının ömrünü tamamladığına dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’un deprem riski yüksek ilçelerini açıkladı ve kentsel dönüşümün hız kazanması gerektiğine dikkat çekti.

 

Kartal’dan Beykoz’a, Sarıyer’den Avcılar ve Büyükçekmece’ye

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 7 milyon binanın yenilenerek sağlamlaştırılması gerektiğini belirtti. Bakan Özhaseki, İstanbul’un Kartal’dan Beykoz’a, Sarıyer’den Avcılar ve Büyükçekmece’ye uzanan şeridine vurgu yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

 

 

“Vatandaşlarımızın üzerine düşen görev; binalarının ölçümünü yaptırmak”

“1999 sonrası yapılan binaların biraz sağlam olduğunu kabul ediyoruz. 1999’da yönetmelik değişikliği var. Yeni binalar biraz sağlam. 5 milyon civarında. 1999 öncesi 15 milyon stok var. Bunların en az yarısı riskli. Yani 6-7 milyon binanın yenilenmesi, sağlam hale gelmesi gerekli. Özellikle en büyük risk İstanbul’da. Dört fay kırığı var. Dördünün de zamanı dolmuş. Fay kırıklarının hepsi her an patlayabilir. Bilim adamlarının görüşü şu; 2030’a kadar İstanbul’da büyük ihtimalle deprem olur. 2050 diyenler azınlıkta. Büyük çoğunluğu 2030’u işaret ediyor. Deprem kesin. 7 ile 7.5 arasında şiddeti olacak.

 

Riskli bina için ada düzeyinde 3’te 2 çoğunluk aranacak!

 

Deniz kenarları. Kartal’dan başlayarak Beykoz’a doğru, Sarıyer’den başlayarak Avcılar’a ve Büyükçekmece’ye doğru, özellikle birkaç katın üzerinde olanlar riskli gözüküyor. 1999’dan önce yapılanlar. Bunun için çok hızlı olarak kentsel dönüşümün uygulanması lazım. Bunu yapacak olanlar belediyeler. Projelerini getiren belediyelere yardımlarımız oluyor. Bazı belediye başkanı arkadaşlarımız hiç aldırış etmiyor. Vatandaşlarımızın üzerine düşen görev; binalarının ölçümünü yaptırmak. Belediye başkanı arkadaşlar vatandaşlarımızı zorlasınlar. Projeleri bize getirsinler.”

 


BENZER YAZILAR