BBC’den 2017’nin en iyi yapıları!

Yazıyı paylaş:


Mimarlık eleştirmeni Jonathan Glancey, BBC için 2017 yılının en iyi yapılarını seçti. Jonathan Glancey tarafından BBC Design için hazırlanan “2017’nin En İyi Yapıları” listesi, dünyanın farklı şehirlerindeki sekiz ayrı mimari projeye dikkat çekti.

İşte 2017’nin en iyi yapıları!..

 

Lego House (Billund/Danimarka)

Lego tarzında inşa edilen Lego House, ziyaretçilerine legolar içinde yaşama deneyimi sunuyor.

Lego House dört yılda tamamlandı. Bjarke Ingels tasarımı olan Lego House, ücretsiz ve halka açık alanlara sahip olan bir deneyim merkezi.

 

Yves Saint Laurent Müzesi (Marakeş/Fas)

Fransız moda tasarımcısı Yves Saint Laurent, 1966’da Marakeş’i ilk ziyaretinden sonra her yıl son tasarımlarını yapmak için şehre uğramıştı. 2017 yılında şehirde Laurent adına bir müze açıldı.

Müzenin terakota tuğla duvarları yünlü kumaşı, krem rengi pürüzsüz girişi ise ipeği andırıyor. Ziyaretçiler adeta YSL tasarımı bir giysi deniyormuş gibi giriyor müzeye.

 

Hastings İskelesi (Doğu Sussex/İngiltere)
İngiltere’nin güneydoğusundaki Hastings iskelesinin tadilatı 2016’da bitmişti. Bu yıl mimari alanda verilen RIBA Stirling Ödülü’nü kazandı.

Kraliçe Victoria döneminde halkın eğlenmek için önemli uğrak yerlerinden biri olan iskele, yangın ve denizin etkisiyle kullanılmaz hale gelmişti.

 

Juergen Teller Stüdyosu (Londra/İngiltere)

Alman kökenli fotoğrafçı Juergen Teller’in stüdyosu, Londra’da’nın Kuzey Kensington bölgesinde… Burada binalar arasında kalmış dar bir alanda beton, ışık ve bahçe temasıyla inşa edilen küçük stüdyolar modern tarzlarıyla antik Roma evlerini hatırlatıyor.

 

Louvre Abu Dabi (BAE)

Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin uzantılılarından ilki Abu Dabi’de 4 milyar doları aşan maliyetiyle tartışma yaratan sanat galerisi oluyor.

23 galerili yapı, duvarla çevrili, labirenti andıran dar geçitli binalara benziyor. Binanın ana kubbesi 7850 çelik ve alüminyum kaplamadan oluşuyor ve aralarından gün ışığı sızıyor.

 

Napoli-Afragola Tren İstasyonu (Napoli/İtalya)

İtalya’nın 13 hızlı tren istasyonundan biri olan bu istasyon Veduvius Dağı’nın gölgesinde, 8 demiryolu hattını kapsıyor. İstasyonun yapısı bu deprem ve yanardağ diyarına uygun bir dinamiklikte.

 

Tiençin Binhai Kütüphanesi (Tiençin/Çin)

Çin’deki kütüphanenin duvarlarında ulaşılamayacak yükseklikte bile kitaplar görünüyor. Ama bunlar kitap görünümlü alüminyum kaplamalar. Burası bölge halkını kitaplar dünyasına çekmek amacıyla inşa edilmiş.

Kütüphanenin girişi böylesine baş döndürücü bir tasarıma sahip olsa da okuma, bilgisayar ve toplantı odaları çok daha sade.

 

Elbphilharmonie (Hamburg/Almanya)

Ocak 2107’de açılan bu konser salonu belki de mimari bakımdan yılın binasıydı. Kentin eski liman depolarından biri opera ve konser salonlarına dönüştürüldü.

 

Kaynak: bbc.com/culture

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap