Beş yıl önce eviniz ne kadardı?

Yazıyı paylaş:


İster yatırım ister oturum amaçlı bir ev alınsın, değerinin ne olduğu merak edilir. Hele bir de sürekli değer artışının yaşandığı İstanbul’da ev olanlar bu soruyu kendine daha sık sorar. Son yıllarda ev fiyatlarındaki hızlı artışıyla dikkat çeken İstanbul, dünyanın ev fiyatı en çok yükselen ülkeleri arasına yer alıyor. Ulaşım projeleri ve kentsel dönüşüm derken İstanbul’un her bölgesinde son yıllarda hızlı bir gelişim ve değer artışı yaşanıyor. Peki bu yaşanan artışta sizin eviniz ne kadar değer kazandı, 5 yıl önce fiyatı ne kadardı? 

Yıllık fiyat artışı yüzde 12’dir

Yapılan araştırmalar Türkiye genelinde yıllık fiyat artışının yüzde 12 olduğunu ortaya koyuyor. Bu gerçekten yol çıkarak bir evin değer artışını hesaplamak mümkün. Elbette burada birçok etken belirleyici oluyor. Evin konumu, yaşı, özellikleri v.s. Ancak basit bir hesaplama ile yaklaşık bir değer bulunabilir.


Basit bir hesap

Sahip olduğunuz evin değeri ne kadar arttı veya beş yıl önce evinizin değeri ne kadardı sorularının cevabını oturduğunuz semtte ya da yakın binalarda satılan ev fiyatlarına göre belirleyebilirsiniz. Bunun için de basit bir hesap yapmanız yeterli. Yukarıda belirtiğimiz gibi konutların yıllık fiyat artışı yüzde 12.

Örneğin bir yakın çevrelerde satılan ev fiyatlarına göre sahip olduğunuz evin satış değeri bugün itibariyle 200 bin lira olsun. Her yıl yüzde 12 yani 24 bin lira değer kazanır. Bu durumda beş yıl önceki fiyatı da 24*5=120 bin lira eder. Bu durumda bu evin 5 yıl önceki fiyatının 80 bin lira olduğu ortaya çıkar. 5 yıl sonra ne olacak derseniz de o zaman 200+120=320 bin lira olur.

Evinizin geriye dönük sürede ne kadar değer kazandığını en güvenilir şekilde hemen öğrenmek için,  Zingat Evimin Değeri sayfasına tıklayarak ücretsiz şekilde öğrenebilirsiniz.

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap