Beyoğlu 2017 dönüşüm planı!

Yazıyı paylaş:


İstanbul Beyoğlu ilçesinde 2017 yılında kentsel dönüşüm ve restorasyon çalışmalarının hız kazanacak. Hâlihazırda kentsel dönüşümde bina ve bölge bazında çalışmalar sürüyor. İstiklal Caddesi çevresindeki tarihi bölgede yaklaşık 16 hektarlık alanda 3 bin 300 binada restorasyon çalışmaları yapılıyor.

 

Beyoğlu’nda riskli alan ilan edilen 6 mahalle!

 

Beyoğlu’nda mahalle konsepti

Tarlabaşı, Sütlüce-Örnektepe kentsel dönüşümü ve yakında başlanacak olan Okmeydanı Projesi, devam eden Galataport ve Haliç projeleri… Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan bu projeleri örnek vererek, Beyoğlu 2017 dönüşüm planı için şunları söyledi:

“Beyoğlu’nun birçok yerinde başlayan, başlayacak, bitmiş ve devam eden toplu ya da muhtelif büyük restorasyon ve rehabilitasyon çalışması 12-13 yıldır devam ediyor. Örnektepe ve Sütlüce’de kentsel dönüşümün, bir inşaatın başka inşaatları kaydırması sonucu başladı. Yıkım tehlikesi nedeniyle başlamıştı. Binalarda çatlaklıklar oluştu ve ‘Buraya dönüştürelim’ diye düşündük. Ocak ayında ihalesi yapılmış olacak. Beyoğlu’nda mahalle konseptini koruyan güzel bir iş, kamu eliyle TOKİ işbirliği ve vatandaşın katılımıyla gerçekleşiyor.”

 

Okmeydanı Projesi için KİPTAŞ ile anlaşıldı

Beyoğlu Belediye Başkanı, Örnektepe’de 30 bin metrekarelik iskan edilebilir alan, otoparklarla beraber 71 bin metrekare inşaat alanı olduğunu, Okmeydanı Projesi için KİPTAŞ ile anlaştıklarını, yakında detayları kamuoyuyla paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

2017 yılında Beyoğlu’nda da büyük dönüşümün yaşanacağını ve Tarlabaşı’nın ilk bölümünün biteceğini ifade eden Demircan, “Emek Sineması’nda zaten hayata geçmiş çalışmalarımız var. Galataport’ta inşaat çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Örnektepe’de inşaatların yükseldiğini göreceğiz. Okmeydanı’nda hiç yeşil yok, yemyeşil bir Okmeydanı olacak. Hedefimiz bu.” dedi.

 

İstiklal Caddesi dünya 16’ncısı!

BENZER YAZILAR

Yorum Yap