Boğazın en gözde ilçeleri

Yazıyı paylaş:

Hem yaşamak isteyenlerin hem de yatırımcıların rüyalarını süsleyen Boğaz, her dönem cazibesini koruyor. Üst gelir grubunun tercih ettiği Boğaz hattı yabancı yatırımcıların da ilgi odağında… Sahil şeridinde Ahırkapı, Karaköy, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe, Akaretler, Beşiktaş, Çırağan, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumelihisarı, Baltalimanı, Emirgân, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Sarıyer, Rumelikavağı semtleri yer alırken; Anadolu Yakası’nda ise Salacak, Üsküdar, Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy, Vaniköy, Kandilli, Anadoluhisarı, Kanlıca, Çubuklu, Paşabahçe, Beykoz, İncirköy ve Anadolukavağı bulunur. Gayrimenkul fiyatları milyon dolarlara ifade edilen ve sunduğu eşsiz manzara ile herkesin hayalini süsleyen Boğaz’ın en güzel noktalarını yani Boğaz’daki ilçeleri sizler için sıraladık. İşte Boğaz’da sıralanmış inci taneleri…
 
 
Fatih
Tarihi Yarımada’nın tamamını kaplayan Fatih, adını 1453 yılında İstanbul’u fetheden Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet’ten alır. İstanbul’un en eski ilçelerinden olan Fatih’in sınırlarını tarihi surlar ile Haliç ve Marmara Denizi belirler. Önde gelen semtleri ise şöyle sıralanır: Aksaray, Beyazıt, Eminönü, Fener, Kumkapı, Sirkeci, Sultanahmet.
Beyoğlu
Beyoğlu, İstanbul Boğazı’nın güney kesimi ile Haliç arasında bulunur. Doğusunda Beşiktaş ve İstanbul Boğazı, batısında Haliç, kuzeyinde Şişli, kuzeybatısında Kağıthane, güneyinde Marmara Denizinin bir girintisi olan İstanbul Limanı ile çevrilidir. Taksim, Cihangir, Talimhane, Gümüşsuyu, Karaköy, Kabataş, Tünel, Kuledibi, Şişhane, Galatasaray, Tepebaşı, Tophane, Asmalımescit ilçenin en meşhur semtleri olarak gösterilir.
Sarıyer
Boğaz’ın en kuzeyinde, Beşiktaş, Eyüp ve Şişli’ye komşu olan Sarıyer’in, İstanbul Boğazı ve Karadeniz’e kıyısı bulunur. Doğal ve tarihsel değerler açısından zengin bir ilçe olan Sarıyer’de yerleşim sahil boyunca
uzanır. Ünlü Aşiyan Mezarlığı bu ilçe sınırları içinde yer alır.  Rumelihisarı’ndan başlayan sınır boyunca dizilen Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Büyükdere önemli Sarıyer semtleridir.
Beşiktaş
İstanbul Boğazı kıyısından başlayıp tepelere doğru uzanan bir ilçe olan Beşiktaş İstanbul’un önemli sosyal ve kültürel merkezlerinden biridir. İstanbul’un en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan Beşiktaş’ta; Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı Müzesi ve Ihlamur Kasrı bulunur. Birbirinden güzel semtler de ilçenin sınırları içinde yer alır. Bu ilçeler; Ortaköy, Etiler, Levent, Kuruçeşme, Bebek, Arnavutköy olarak sıralanır.
Üsküdar
Üsküdar; İstanbul’un tam karşısında görkemli bir peyzaja bakan konumu ve Boğaz’ın, Asya Yakası’nda bir köprübaşı olması ile ayrı bir güzellik ve önem taşır. Anadolu Yakası’nda sahil şeridi boyunca uzanan ilçe İstanbul’un tarihi geçmişi zengin ilçelerinden biridir.
Kadıköy
Anadolu Yakası’nda Çamlıca eteklerinden, Bostancı-Küçükyalı sınırına değin uzanan Kadıköy, İstanbul Boğazı’na giriş alanında yer alır. İlçe deniz, kara ve demiryolu ağı ile modern ulaşım olanaklarına sahiptir.  Kadıköy’ün, eşsiz ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bölgeleri; Moda burnu, Kalamış ve Fenerbahçe koyudur.                                            
Beykoz
İstanbul’un ilçesi Beykoz, eşsiz deniz ve doğa manzarası ve tarihi yapıtları ile dikkat çeker. Mecidiye, Hıdiv Kasrı ve pek çok eserleri ile geçmişten bugüne tarihi ve kültürel bir zenginlik sunan Beykoz’un gözde semtleri; Anadoluhisarı, Kanlıca, Anadolukavağı, Poyrazköy – Polonezköy olarak sıralanır.

BENZER YAZILAR