Bu evleri kimler satın alıyor?

Yazıyı paylaş:


Geçen yıllarda olduğu gibi 2015’te de konut satışları açısından iyi bir dönem geçiriliyor. Konut satışlarındaki artış trendi, yıl içinde her ay kendini gösterdi. 2013’ten itibaren ise satışlar her yıl rekor kırıyor.

Peki, dövizde dalgalanma, sınır olayları, seçimler, tatil derken bu konutları kimler alıyor?

Futbolcular ve sanatçılar yatırım yapıyor 

Gayrimenkul pek çok kesimden insan için önemli bir yatırım aracı. Kısa sürede yüksek meblağlar kazanan futbolcular, ünlü şarkıcılar bildiklerinden şaşmayarak paralarını bu alana yatırıyor. Kartal başta olmak üzere Pendik-Tuzla hattında ve çeşitli merkezlerde büyük ölçekli projelerini sürdüren Dap Yapı, futbolcuların son zamanlarda en çok tercih ettiği firma oldu. Onlarca futbolcunun ev sahibi olduğu projelerde futbolcular dışında bölgede çalışan orta ve üst düzey yöneticiler, ulaşım başta olmak üzere proje içinde sunulan iş ve sosyal donatı alanlarına da dikkat ediyor.

Fikirtepe’de yatırım amaçlı konut alınıyor

Teknik Yapı, İstanbul Fikirtepe’de altıncı ruhsatını alırken, bölgede en hızlı satış yapan firma oldu. Fikirtepe’de ev alanların pek çoğu, ‘yeni merkez’ olarak gördükleri bölgede yatırım yapmak isteyenler. Diğerleri ise Bağdat Caddesi’nin alternatifi olarak gördükleri Fikirtepe’de daha sonra yaşamak için ev alanlar. Teknik Yapı’nın diğer projelerindeki profil ise şöyle:

Tuzla’da hostesler satın alıyor

Tuzla’da ki projelerde satın alma yapanların yüzde 30’u bu bölgede iş yapan hostesler, sanayide çalışan insanlar, özellikle ulaşımla ilgili geldiler. Yüzde 30 civarında sayfiye olarak alanlar var. Geri kalanı ise yatırım ve oturum amaçlı alanlar.

Halkalı oturum amaçlı tercih ediliyor

Halkalı’da ki projelerde ise tamamı oturma amaçlı alım yapıyor. Yüzde 60’ı ilk evini alırken, yüzde 40’ı yine oturmak için alıyor ama ikinci, üçüncü evini alıyor.

Dev projeler ilgi çekiyor

İstanbul dışında yaşayıp, İstanbul’da ev alanların oranı da artıyor. Yüzde 10 seviyesinde olan Anadolu’ya satış, yüzde 20’ye kadar çıkıyor. Anadolu’dan konut alacak kimse en çok projenin yakınındaki ‘dev projelere’ dikkat ediyor. Köprüler, otoyollar, büyük AVM ve gösteri salonları, metrolar gibi ‘çılgın projeler’ en çok bu kesimin ilgisini çekiyor.

Yabancıların alımları artıyor

Yabancı alımlar her yıl biraz daha artsa da aslında Türkiye henüz yabancı pastasından istediği payı alabilmiş değil. Haziran ayı konut satışlarına rekor kıran yabancı alımı ancak 2 bin 256 oldu.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap