Bursa konut piyasası

Yazıyı paylaş:

Bursa, 2 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olarak adından söz ettiriyor. Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden Bursa, coğrafi konumu nedeniyle avantajlı yerlerin başında geliyor. Güçlü ekonomisiyle öne çıkan Bursa, aynı zamanda zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Sanayi şehirlerinden Bursa, Türkiye ekonomisinin üretim merkezlerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

 

Bursa’da konut fiyatları artış gösteriyor!

Son yıllarda konut fiyat artışıyla dikkat çeken Bursa’da yeni projeler artış gösteriyor. Kentsel dönüşüm, ulaşım ve markalı konut projeleri ile cazibesini giderek artıran Bursa’nın yoğun göç alması bölgenin emlak piyasasını canlandırıyor. Emlak yatırımı yapmak isteyenlere pek çok avantaj sunan Bursa’da konut fiyatları yakından takip ediliyor. Peki, prim değeri yükselen Bursa’da satılık konut fiyatları son bir ayda ne kadar arttı? Bursa satılık daire fiyatları ne kadar? Bursa’nın konutta kazandıran ilçesi hangisi? İşte Bursa emlak piyasasına dair önemli bilgiler.

 

Bursa satılık daire fiyatları ne kadar?

Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ağustos ayı verilerine göre, Bursa satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 0.64 artış gösterdi. Bursa şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 21 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Bursa satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, 151 bin 554 TL ile 252 bin 600 TL arasında değişiklik gösterirken, ortalama konut satış fiyatı 202 bin 72 TL olarak gösteriliyor.

 

Bursa kiralık daire fiyatları ne kadar? 

Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Bursa kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, en düşük 698 TL, en yüksek 1.164 arasında değişirken, ortalama kira fiyatı da 931 TL olarak gösteriliyor.

 

Bursa’nın konutta kazandıran ilçesi: Yıldırım

Bursa’da Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Gemlik, Mudanya, Gürsu, Orhangazi, Kestel, Yenişehir, Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık olmak üzere toplam 14 ilçe bulunuyor. Bu 14 ilçe içinde satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip yer Yıldırım oldu. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ağustos verilerine göre, Yıldırım satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 0.62 artış gösterdi. Yıldırım ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.940 TL olurken, geri dönüş süresi 19 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Yıldırım’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 145 bin 472 TL ile 242 bin 500 TL arasında değişiyor.


BENZER YAZILAR