California’da evlerde güneş paneli için büyük adım!

Yazıyı paylaş:


ABD’nin California eyaleti, evlerde güneş paneli kullanımıyla ilgili önemli bir adım attı. California’da 2020 yılından sonra yapılacak her eve güneş paneli takılması zorunluluğu getiriliyor. Güneş paneli sistemleriyle, karbon salınımının azaltılarak, çevre dostu binalar yapılması plânlanıyor.

 

Her eve güneş paneli zorunluluğu!

ABD’nin California eyaletindeki Enerji Komisyonu, yeni yapılacak bütün evlere güneş paneli takılmasına karar verdi. Çevre dostu bir adım atan California eyaleti böylelikle temiz enerji kullanımına destek sağlamış olacak.

Uygulama ile birlikte California’da 2020 yılından sonra yapılan her evde güneş paneli olacak. Evlerde güneş paneli sistemiyle karbon salınımını azaltmayı hedefleyen Enerji Komisyonu, çevre dostu bir karar almış oldu. California eyaletinde her yıl 15 bin yeni konutun yapıldığı belirlendi. Bu rakamın 2020 yılından itibaren ise 80 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu tabloya bakıldığında güneş paneli zorunluluğu çevreye önemli bir katkı sağlayacak.

 

2020 yılında sonra yapılacak evler için geçerli

California eyaleti sıcak ve güneşli bir iklime sahip olduğu için her ay hane başına 80 dolarlık enerji tasarrufu sağlanabilecek. Güneş paneli zorunluluğu en fazla üç katlı evler için geçerli olacak.

Enerji Komisyonu’nun aldığı kararın yasa hâline gelmesi için California İnşaat Standartları Komisyonu’nun onaylaması gerekiyor. İki yıl içinde yürürlüğe girmesi beklenen yasanın, dünyada güneş enerjisi kullanımı artıracağı düşünülüyor.

 

 


BENZER YAZILAR