Çanakkale’de satılık daire almadan önce bilinmesi gerekenler

Yazıyı paylaş:

Marmara Bölgesi’nde bulunan Çanakkale’nin son yıllarda prim değeri artıyor. Yaklaşık olarak 530 bin 417 nüfusa sahip olan Çanakkale, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Ekonomisi tarıma dayanan Çanakkale’de Türkiye’nin en büyük adaları olan Bozcaada ve Gökçeada yer alıyor. Toplu taşıma araçlarını kullanarak şehir merkezine otobüs ve minibüs ile kolayca varılıyor. Ayrıca şehrin ünlü tatil beldesi Bozcaada’ya gidebilmek için Geyikli-Yükyeri iskelesinden, Gökçeada’ya da hem yaz hem de kış aylarında Çanakkale’den ve Kabatepe’den gemi seferleri yapılıyor. Ulaşım olanaklarının fazla olduğu Çanakkale’de bu rotayı kullanarak Bozcaada ve Gökçeada’ya kolayca gidebilirsiniz.

Çanakkale’nin prim değeri artıyor!

Çanakkale’nin son yıllarda prim değerinin artmasının başında 1915 Çanakkale Köprüsü geliyor. “Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” olarak tanımlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasıyla beraber bölgede konut fiyatlarının artması bekleniyor. Peki, emlak piyasası için önemli bir yere sahip Çanakkale satılık daire ve kiralık daire fiyatları ne kadar? İşte Çanakkale gayrimenkul piyasasına dair bilinmesi gerekenler…

Çanakkale satılık daire fiyatları ne kadar?

Zingat.com Bölge Raporu 2018 Temmuz ayı verilerine göre, Çanakkale satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için 179 bin 184 bin 808 TL ile 308 bin TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 246 bin 411 TL olarak belirtiliyor. Şehirde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 464 TL oldu. Bölgede kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi ise 20 yılı buluyor.

Çanakkale kiralık daire fiyatları ne kadardan başlıyor!

Gayrimenkul geliştiricilerin ilgi odağındaki Çanakkale’de yaz aylarında nüfusun artış göstermesiyle birlikte bölgede kiralık daire talebi artıyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Çanakkale kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, 777 TL ile 1.295 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 1.036 TL olarak gösteriliyor.

Biga satılık daire fiyatları ne kadar?

Marmara Bölgesi’nin dikkat çeken şehirlerinden Çanakkale’de toplam 12 ilçe bulunuyor. Çanakkale’nin en kalabalık ikinci ilçesi olan Biga’da satılık konut fiyatları yakından takip ediliyor. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Biga ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.830 TL olurken, geri dönüş süresi 21 yıl olarak hesaplanıyor.  2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Biga’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı minimum 137 bin 273 TL, maksimum 228 bin 800 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 183 bin 31 TL olarak ölçümleniyor.

Çanakkale projeleri neler?

Konutta kazandıran bölgelerden Çanakkale’de tamamlanan, devam eden ve planlanan pek çok proje var. Çanakkale Belediyesi tarafından bölgede yürütülen ve devam eden başlıca projeler ise şöyle; Eski Sanayi Bölgesi Kentsel Yenileme Projesi, Güzelyalı Dardanos Altyapı Projesi, Kent Meydanı Ve Çevresi Düzenleme Kentsel Tasarım Projesi, Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi.

 

 

 

 


BENZER YAZILAR