Corona virüs sonrası Çanakkale’de arsa, Didim’de yazlık arandı

Yazıyı paylaş:

Zingat.com, Türkiye’de ilk Corona virüs vakasına rastlanan 11 Mart tarihinin öncesi ve sonrası gayrimenkul aramalarını inceledi. 11 Mart sonrası satılık yazlık ve kiralık daire aramalarında öne çıkan ilçeler belli olurken, satılık arsa aramaları Çanakkale’de %509 ve satılık prefabrik ev aramaları İzmir’de %163 oranında arttı.

“Emlak. Bilgi. Güven.” sloganıyla yola çıkan gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformu Zingat.com, ziyaretçilerinin, Türkiye’de ilk Corona virüs vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinin öncesi ve sonrası dönemlerde yaptığı konut aramalarını analiz etti.

11 Mart sonrası satılık yazlık ve kiralık daire aramalarında öne çıkan bölgeler belli olurken, satılık arsa aramaları Çanakkale’de yüzde 509 ve satılık prefabrik ev aramaları İzmir’de yüzde 163 oranında artış sergiledi. 11 Mart sonrası en çok yazlık aranan üç ilçe Didim, Çeşme ve Kuşadası; en çok kiralık daire aranan bölgeler Çanakkale ve Bodrum oldu. Acil satılık ev arama oranlarının artış oranı ise yüzde 42’yi buldu.

 

“Apartman daireleri yerine rahat edilebilecek konut veya arsaya yönelim arttı”

Zingat.com Ürün Direktörü Halil Uzundal, yaptığı değerlendirmede “Covid-19 döneminde kullanıcıların gayrimenkul arama deneyimlerini incelemek üzere ziyaretçi verilerimizi analiz ettik. Çalışmamızın sonucunda, pandemi döneminde özellikle apartmanda dört duvar arasında yaşayan insanların bunaldıklarını, rahat edebilecekleri konut veya arsa arayışına girdiklerini gözlemledik.” diye konuştu.

 

İzmir en fazla satılık prefabrik ev aranan il oldu

Konut tipi aramalarında müstakil ev, villa, yazlık, prefabrik, çiftlik taleplerinde artış yaşandı. Zingat.com ziyaretçilerinin 11 Mart ve sonrasında yazlık aramaları yüzde 165, prefabrik ev aramaları yüzde 161, müstakil ev aramaları yüzde 56, villa aramaları yüzde 52 ve çiftlik aramaları yüzde 46 daha fazla oldu.

Yüzde 163’lük artış oranı ile İzmir en fazla prefabrik ev araması yapılan il oldu. Satılık yazlık taleplerinin yüksek artış gösterdiği üç bölge yüzde 217 ile Didim, yüzde 149 ile Çeşme ve yüzde 145 ile Kuşadası oldu.

Kiralık daire aramaları incelendiğinde ise, bu kategoride arama oranlarının en fazla yükseldiği iki bölge yüzde 68 ile Çanakkale ve yüzde 56 ile Bodrum olurken; Zingat.com ziyaretçilerinin satılık daire arayışlarında en yüksek oran yüzde 94’lük artışla Arnavutköy’e ilgi gösterdikleri gözlemlendi.

 

Satılık arsa arayanlar Çanakkale ve Balıkesir’e yöneldi

Küresel salgının ülkemizde görülmeye başlandığı 11 Mart tarihi, satılık arsa ve satılık tarla taleplerini de etkiledi. 11 Mart sonrası satılık arsa aramaları yüzde 50, tarla aramaları ise yüzde 41 oranında yükseldi. Satılık arsa aramalarında öne çıkan iki bölge Çanakkale ve Balıkesir oldu. Covid-19 ile birlikte Çanakkale’de satılık arsa aramaları yüzde 509, Balıkesir’de satılık arsa aramaları yüzde 306 arttı.

 

Bahçeli evler %72 daha çok arandı

Zingat’ın 11 Mart öncesi ve sonrası dönemleri karşılaştırdığı çalışma, Covid-19 küresel salgını ile birlikte konut arayışında denize sıfır, deniz manzaralı, bahçeli, çatı katı, teras gibi özelliklerin tercih edildiğini ortaya koydu.
11 Mart sonrasında özelliklere göre konut aramalarında “denize sıfır” yüzde 111, “deniz manzaralı” yüzde 100, “bahçeli” yüzde 72, “çatı katı” yüzde 66, “teras” kelimesi yüzde 35 oranında daha fazla arandı.

 


BENZER YAZILAR