Daha az masrafla evinizi sıcak tutmanın yolları

Yazıyı paylaş:

Kış aylarında dışarıda soğuktan korunmak için çeşitli önlemler alırız. Dolaplar kışlık kıyafetlerle dolmaya başlar; atkılar, şemsiyeler çıkartılır. Peki ev ortamını soğuk hava şartlarına uygun hale getirmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Evinizde hangi ısıtma yöntemini kullanırsanız kullanın, tasarruf yapabilmek için bazı yöntemler uygulamanız yeterli.

İşte soğuk havalarda az masraf yaparak evinizi sıcak tutmak için önemli ipuçları…

1. Güneş ışığından faydalanın

Güneşten gelen ısı için ücret ödemeniz gerekmez, o halde neden perdelerinizi açık tutarak gün içinde güneş ışığının ısısından daha çok yararlanmayasınız? Hava karardığında ise perdelerinizi çekerek soğuk havanın girişini önleyebilirsiniz.

 

2. Radyatörlerin önünü açın

Radyatörün önündeki koltukta oturmak keyifli olabilir ancak radyatörden gelen ısının evin içinde dağılmasını engeller. Eşyalarınızı radyatörlerden uzaklaştırarak sıcak havanın serbest dolaşımını artırabilirsiniz.

 

3. Yalıtım önemli

Mantolama işleminin uygulandığı binalar kışın soğuk, yazın da sıcak havanın içeri girmesini önemli ölçüde engeller. İlk etapta mantolama işlemi masraflı görünebilir ancak uzun vadede ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarınızda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Binanın dış cephesine mantolama yapılması, ısıtma ve soğutma giderlerinizi azaltır. Eğer bir binanın çatı katında yaşıyorsanız, çatıya da yalıtım yaptırabilirsiniz.

 

4. Kombi bakımını ertelemeyin

Doğalgaz faturasını azaltmanın bir yolu da düzenli kombi bakımı yaptırmak. Kombi bakımı, tasarruf sağlamasının yanı sıra güvenlik açısından da önemli. Bu sebeple her yıl rutin olarak kış ayları gelmeden kombinizin bakımını yaptırmalısınız.

5. Kapı ve pencerelerin sağlam olduğundan emin olun

Eskimiş, tadilat gerektiren, hava sızdıran kapı ve pencereler evinizde ısı kaybına neden olacağı için önlem almalısınız.

 

6. Isıyı koruyacak dekoratif seçimler yapın

Soğuk havalarda yünlü, süet ve kadife gibi kumaşlar daha sıcak tutar. Koltuklarınızı bu tarz kumaşlardan seçebilirsiniz. Eğer koltuklarınız bu tarz kumaşlardan değilse, yeni bir koltuk takımı almak masraflı bir seçim olacağı için daha çabuk ısınmanızı sağlayacak koltuk şalları ve örtülerini kullanabilirsiniz.

 

7. İdeal sıcaklığı kullanın

Soğuk havalarda yaşam alanındaki ideal sıcaklığın ortalama 20 derece olması gerektiği belirtiliyor. Evinizi daha fazla ısıtmak hem sağlığınızı hem de bütçenizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle yaşama alanınızı 20 derecede sabitleyebilirsiniz. Geceleri ısınma ihtiyacı azalacağı için ısıyı biraz daha düşürebilirsiniz. Kombiyi kapatmak, ortam ısısının tamamen düşmesine neden olur. Aynı zamanda evinizi yeniden ısıtmak istediğinizde daha fazla enerji tüketmek zorunda kalırsınız. Dolayısıyla geceleri ya da evde olmadığınız saatlerde kombiyi kapatmak tasarruflu bir yöntem değildir.


BENZER YAZILAR