DASK bugüne kadar 187 milyon TL tazminat ödedi!

Yazıyı paylaş:

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruluşlarından bu yana 618 depremde 187 milyon TL tazminat ödemesi yapıldığını bildirdi. DASK’tan Deprem Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, 1999 yılında yalnızca 500 bin civarında olan deprem teminatlı konut sayısının 9 milyon olduğu açıklandı.

Türkiye’deki her iki konuttan birinin Zorunlu Deprem Sigortası’na sahip olduğu ifade edilen açıklamada Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, dev dalga (tsunami), yer kaymasının sigortalı binalarda neden olacağı hasarları poliçede belirlenen limitler dahilinde hızla karşıladıkları aktarıldı.

 

Akıllı beton ile depremlerde can kaybı önlenecek!

 

DASK’ın ödeme gücü 18 milyar TL’ye ulaştı

“İster oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık ediyoruz. Bugün deprem bilinci yüksek vatandaşlarımız sayesinde DASK’ın ödeme gücü 18 milyar TL’ye ulaştı. Hasarların tazmininde yeterli kaynak sunmanın yanı sıra, afetin tüm operasyonel sürecini etkin ve teknoloji rehberliğinde yönetmek amacıyla da hızla çalışıyor ve diğer ilgili devlet kurumlarıyla iş birliği yapıyoruz. Şu anda mevcut afet yönetim sistemimizi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin afet derecesinde sayılacak olası büyük İstanbul depremi modeline göre geliştirmek için çalışıyoruz. Mevcut portföyümüz ve yeni eklenecek sigortalılarımızı dikkate alarak İstanbul’da olması muhtemel büyük deprem sonrasında başta İstanbul çevre iller ve hatta tüm Türkiye’den gelecek soruları ve talepleri karşılayacak bir afet çağrı merkezi modeli oluşturduk. Bunun yanı sıra bu projeyle birlikte herhangi bir müşteri temsilcisine bağlanmadan IVR sistemi sayesinde vatandaşlık ya da dosya numarasıyla ihbar yapılabilecek ve hasar dosyası takip edilebilecek.”

 

Ortalama prim yıllık 133 TL!

Tüm bu yatırımlarla ülke genelinde oluşturulan hasar tespit kaynağıyla deprem sonrasındaki mağduriyeti hızlı bir şekilde giderebilecek ve ülke genelinde kaynak tasarrufu sağlayabilecekleri belirtilen açıklamada, “İkinci olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan bir protokolle, zorunlu deprem sigortasının sağladığı mesken güvencesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bilgi, birikim ve teknik kapasitelerini AFAD AYDES altyapısı üzerinde birleştirmeyi planlamaktayız. Bununla birlikte afet çağrı merkezini de afet yönetim sistemine uygun bir yapılandırma üzerinde çalışıyoruz. Halihazırda Zorunlu Deprem Sigortası ile ilgili tüm soruların sorulabildiği, hasar ihbarlarının yapıldığı ve bu anlamda tüm bilgilerin alındığı ALO DASK 125 hattımız hizmette.” denildi.

Açıklamada, sigorta primlerinin, Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatında belirtilen esaslara göre belirlendiği, aynı konut için farklı sigorta şirketlerinin farklı prim talep etmesinin mümkün olmadığı, prim tutarının, konutun yapı tarzı, metrekaresi, deprem risk bölgesi ve inşa yılına göre hesaplandığı, prim hesaplamasına “www.dask.gov.tr”den “poliçe prim hesaplama” adımından erişilebildiği bildirildi.

Türkiye’de çok farklı yapılarda bölgeler ve evlerin bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Örneğin, Türkiye genelinde günde sadece 37 kuruş ayırarak, ZDS ile konutunuzu depreme karşı sigortalamak mümkün. Dolayısıyla günde 37 kuruşa depreme karşı finansal önlemlerden birini alabiliyorsunuz. 100 metrekare betonarme bir bina için ortalama prim senelik 133 TL’ye gelmektedir. Burada önemli olan Zorunlu Deprem Sigortası poliçesinin sürekliliğidir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Depremin etkisini yüzde 50 azaltacak amortisör bulundu!

 

Marmara bölgesi ilk sırada
Bölgesel bazda incelendiğinde sigortalılıkta Marmara Bölgesi’nin açık ara ilk sırada yer aldığı, Marmara’yı Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin takip ettiği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ise son sırada bulunduğu belirtilen açıklamada, deprem gerçeğiyle yüzleşen illerde sigortalılık oranlarının daha yüksek seyrettiği kaydedildi.

ZDS oranı en yüksek olan ilk 5 ilin sırasıyla Düzce, Bolu, Yalova, Sakarya, Tekirdağ olduğu ifade edilen açıklamada, son 5 sırada ise Şırnak, Hakkari, Batman, Siirt ve Muş’un yer aldığı aktarıldı.

Açıklamada, deprem bilinci büyük ölçüde deprem geçmişine bağlı olduğu için birinci dereceden deprem bölgesinde yer almayan illerde sigortalılık oranlarının da düşük olduğu bildirilerek, DASK’ın kuruluşundan bu yana 618 depremde 187 milyon TL tazminat ödemesi yaptığı belirtildi.

 

Kaynak: AA

 


BENZER YAZILAR