Deprem sigortalı konut sayısı yaklaşık 20 kat arttı!

Yazıyı paylaş:

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, AFAD, #AfetlereHazırlıkYılı projesinin 5. ay teması olan “Afet Sigortası” kapsamında, “Afet sigortanı yaptır ki canın da sağ olsun malın da” sloganıyla Zorunlu Deprem Sigortası teşvik edildi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) 2000’de kurulmasıyla deprem sigortası zorunlu hale getirilmişti. Deprem sigortalı konut sayısı, 1999’da sadece 500 bin iken 2019’da bu sayı yaklaşık 20 kat artarak 9,5 milyona yükseldi. Deprem sigortası yaptırma hızı da 1999 yılına göre yaklaşık iki kat arttı. Türkiye’deki konutların yarısından fazlasının DASK Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip olduğu açıklandı. 1999’da yalnızca yüzde 5 olan Türkiye genelinde deprem sigortalı konut oranı yüzde 53 oranına ulaştı.

 

Deprem bölgesinde ev satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

En yüksek sigorta yaptırma oranı il bazında Bolu’da
Düzce’de 12 Kasım 1999’da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremi en çok hisseden Bolu, il bazında yüzde 87 ile en yüksek sigorta yaptırma oranını yakaladı. Bolu’yu Yalova yüzde 85 ile ikinci, Sakarya ise yüzde 83 ile üçüncü sırada. İstanbul’un sigortalılık oranının yüzde 66, Ankara’nın yüzde 57, İzmir’in ise yüzde 56 seviyesinde olduğu tespit edildi.

DASK, 2000’den bugüne kadar depremlerde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortalı konutlara 195 milyon lira ödedi. Zorunlu Deprem Sigortası, deprem kaynaklı hasarının yanında depremin yol açtığı ikincil afetlerden doğan zararı da giderdi.

 

Marmara Bölgesi ilk sırada
Sigortalı konut sayısı büyük depremler yaşayan bölgelerde diğerlerine göre daha yüksek olurken Marmara Bölgesi yüzde 66 ile ilk sırada. Marmara Bölgesi’ni, yüzde 53 ile Ege, yüzde 49 ile İç Anadolu, yüzde 46 ile Akdeniz, yüzde 43 ile Karadeniz, yüzde 40 ile Doğu Anadolu ve yüzde 40 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip ediyor.

 

7 maddede binalar için deprem testi!

 


BENZER YAZILAR