Deprem sonrası yardım için güvenli adresler

Yazıyı paylaş:

Ülkemiz Kahramanmaraş merkezli depremle sarsıldı. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın yasını birlikte tutuyor, birlikte bu derin üzüntüyü milletçe yaşıyoruz. Depremden sağ kurtulan vatandaşlarımızın güç yaşam koşulları ile karşı karşıya olduğunu biliyoruz.

Kurum ve kuruluşlar hızlıca harekete geçti, arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar da var gücüyle depremzedelere destek olmak için çabalıyor. Özellikle deprem felaketinin ardından ihtiyaç sahiplerine hızla erişmek, yardımları ulaştırmak herkesin ortak dileği.

Her il ve ilçenin belediye binalarında vatandaşlardan gelen yardımlar toplanıyor. Ulaşım imkânı kısıtlı olanlar için çevre okullarda da yardımlar kabul ediliyor.  Bulunduğunuz lokasyona en yakın yardım toplama merkezine yardımlarınızı iletmeden önce belediyelerin güncel ihtiyaç listesini kontrol etmenizde fayda var.

AFAD ve AFAD onaylı resmi kurumlar dışında yardım ulaştırmaya çalışmanın, izin belgesi olmadan deprem bölgelerine yardıma gitmenin yetkililer tarafından sakıncalı olduğu bildiriliyor.

Depremzedelere yapılacak yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşması ve faydalı olması herkesin tek temennisi. Peki, yardım için doğru ve güvenilir adresler hangileri?

İşte detaylar…

 

Askıda Ev, depremzedeler ile onlara evini açmak isteyenleri buluşturuyor

Askıda Ev, depremzedeler için gönüllü ev bulma platformu…  Depremzedeler ve yardımsever vatandaşlarımız, barınma ve konaklama için AskıdaEv.com adresinde bir araya geliyor.

 Emlak sitesi Zingat.com, depremzede vatandaşlarımızın barınma ve konaklama ihtiyacını tüm ülke çapında karşılayabilmek için, evini veya odasını depremzede vatandaşlara tahsis etmek isteyen yardımsever vatandaşları AskidaEv.com adresinde bir araya getiriyor.

AskidaEv.com adresi ziyaret edildiğinde üç ana bilgi isteniyor: “Konaklama ihtiyacım var” ve “Konaklamaya Uygun Yerim Var” tercihinin ardından, iletişim ve konaklama bilgileri alanının doldurulması gerekiyor. Konaklama bilgileri konaklayacak kişi sayısını ve konaklamanın gerçekleşeceği il tercihini içeriyor.

 

Zingat Depremzede Özel Destek Hattı 0850 532 61 81

Zingat, depremin yaşanmasını takip eden saatlerde depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere harekete geçti. Hemen özel bir dayanışma masası kurarak barınma ihtiyacına destek olma noktasında alınan kararları uygulamaya aldı.

Tüm imkanlarımızla halkımızın hizmetindeyiz” mesajı veren Zingat, maddi ve manevi desteklerini sunmaya başladı, bu destekler durmaksızın devam ediyor.

Depremzede Özel Destek Hattı 0850 532 61 81 numaralı hat, depremzede vatandaşlarımızın barınma ihtiyacı için kuruldu. Depremden etkilenenler ile onlara evini açmak isteyen yardımsever vatandaşları buluşturan Depremzede Özel Destek Hattı var gücüyle çalışıyor.

 Zingat’ın sosyal medya kanalları üzerinden de duyurduğu 0850 532 61 81 numaralı hattı arayanların ev ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilmek amacıyla, Türkiye’nin dört bir yanındaki Zingat üyesi gayrimenkul danışmanları tek yürek oldu.

Bu hat, aynı zamanda “Evimi depremzede vatandaşlara tahsis etmek istiyorum” diyen ev sahiplerine de açık.

Zingat, afet bölgesindeki vatandaşlara destek sağlıyor. Barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için özel hattımız 0850 532 61 81.

 

AFAD deprem bağış hesapları için tıklayın

 

Ücretsiz otel ve konaklama tesisleri

Barınma ihtiyacı olan depremzedeler için otelz.com yaşanan deprem felaketi sebebi ile depremzede vatandaşlarımıza ücretsiz konaklama desteği sağlayan otel ve konaklama tesisleri sunuyor. İletişim bilgileri üzerinden bu tesisler ile temasa geçebilirsiniz.

Güncel konaklanacak otel ve oda sayısı
Tüm Türkiye otel sayısı: 561
Tüm Türkiye ücretsiz oda sayısı: 2391

 

Otelz deprem destek için tıklayın

 

Güvenli konaklama noktaları

Ahbap Derneği, yaşadığımız afette yardım toplamak ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırma noktasında oldukça başarılı. Ahbap Derneği Valilik onaylı hesaplarına yardım yapabilirsiniz. Afet bölgesinde yaşayanlar ise güvenli bölgeler haritasından konaklama, beslenme gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanları öğrenebilir.

Deprem sonrasında evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlara kapısını açan kurum, işletme ve otelleri haritada bulabilir, en yakın noktaya gidebilirsiniz.

 

Ahbap – Deprem Güvenli Bölgeler Haritası için tıklayın

 

Deprem imece platformu “Deprem İo”

Depremzedelerin yardım alabileceği ve onlara yardım etmek isteyenlerin kullanabileceği birçok yerli yazılımcının bir araya gelerek oluşturduğu ortak bir platform olan Deprem.io’da ısınma ve gıda ihtiyaç gibi listelere ulaşabilir veya kendiniz ya da yakınlarınız için yardım talebinde bulunabilir ya da yardım edebilirsiniz.

Aynı zamanda uygulamada enkaz altında olanlar, gıda ve ısınmaya ihtiyacı olanların güncel listesi paylaşılıyor.

 

Deprem İo için tıklayın

 

Kaynak: AA

 


BENZER YAZILAR