Depreme ne kadar hazırız?

Yazıyı paylaş:

17 Ağustos depreminin 16. yıldönümü nedeniyle Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık bir açıklama yaptı. Tehlikenin sanılandan daha büyük olduğuna ve hâlâ “deprem bilinci” oluşturulamamasına dikkat çeken Işık, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması gerekliliğine vurgu yaparak KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanımının olası bir depremde birçok hayat kurtaracağı belirtti. 

İstanbul başı çekiyor

Birliğin Başkanı Yavuz Işık, “Türkiye nüfusunun yüzde 95’i deprem bölgelerinde yaşıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan risk tespiti ve yıkımlarda İstanbul başı çekiyor. İstanbul’da 27 adet ‘riskli alan’daki riskli binaların sadece yüzde 15’i yenilenebildi. Ayrıca 20 milyondan fazla konut depreme dayanıksız. Depremle ilgili yapılan açıklamalar da büyük depremin çok da uzak olmadığını gösteriyor. Bu da işin aciliyetini gösteriyor.” dedi.

Kaliteli hazır betonun önemi

Peki Yavuz Işık’a göre olası bir depreme ne kadar hazırız? Yanıtı şöyle: “Depreme karşı Türkiye’de sağlam ve sağlıklı kentleşme yolunda önemli adımlar atan THBB olarak, depreme dayanıklı yapılar için tüm malzemelerde olduğu gibi hazır betonun da üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususta KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanılması büyük önem taşıyor.”


BENZER YAZILAR