Depremzedeler Askıda Ev’i en çok yakınlarının olduğu illerde arıyor

Yazıyı paylaş:

A Para kanalının 14 Şubat 2023 tarihli canlı yayınına katılan Zingat.com Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Mehmet Erkek, Askıda Ev ile ilgili soruları yanıtladı, evini depremzede vatandaşlara açarak yardımcı olmak isteyenlere bir kez daha çağrıda bulundu.

İşte A Para canlı yayınında Zingat Genel Müdürü Mehmet Erkek’in açıklamaları…

Askıda Ev platformu anlatabilir misiniz, sistem nasıl işliyor?

Zingat olarak pandemi döneminde de sağlık çalışanlarına konut ihtiyaçlarını karşılamak üzere özel destek hattıyla hizmet vermiştik ve bu bizim için önemli bir deneyimdi. Depremin ardından, bu deneyim sayesinde hızla Askıda Ev’i hayata geçirdik. AskıdaEv.com üzerinden depremzede vatandaşlarımız “Konaklama ihtiyacım var” diyerek konut taleplerini bildirebiliyor. Aynı zamanda yardımsever vatandaşlarımız da “Konaklamaya Uygun Yerim Var” tercihini işaretleyerek sisteme dahil oluyor.

 

Sizin bir özel destek hattınız var, depremzedelere oradan hizmet veriyorsunuz, değil mi?

AskıdaEv.com’da hem depremzede vatandaşlarımızın hem de evini askıda sunmak isteyen yardımseverlerin bilgilerini alıyor; veri tabanımızda topluyoruz. Özel Destek Hattı Ekibimiz her iki tarafla iletişime geçiyor. Depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını ve taleplerini netleştirirken; yardımseverlerin de nasıl bir konaklama sağlayabileceklerine dair bilgi ediniyor. Ardından gerekli filtreleme ve doğrulama adımlarını tamamladıktan sonra tarafları buluşturuyoruz. Bizim Askıda Ev ile yaptığımız hizmet budur. Depremzede vatandaşımız ile onlara yardımcı olacak vatandaşımızın ihtiyaçları örtüştüğü noktada bir buluşma ve tanışma sağlıyor, yerleştirme sürecinin tamamlanmasına kadar takip ediyoruz.

Özellikle bu esnada belki detaylar vardır. Eşleşme noktasında mesela, depremzede vatandaşlarımızın özellikle talepte bulunduğu yerler oluyor mu?

Özellikle en yüksek talebi Hatay ilimizden alıyoruz ve doğal olarak yaşamak istedikleri veya barınmak istedikleri il tercihleri de oluyor. En çok tercih edilen iller arasında İstanbul, İzmir, Mersin ve Ankara ilk sıralarda. Tabii sadece Hatay değil, başta Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş olmak üzere diğer illerimizden de talepler geliyor. Özel istekler ise çoğunlukla yakınları ya da akrabalarının yaşadığı iller ve ilçelerden konaklama imkanı yönünde oluyor. Bu noktada da elimizde geleni yapıyoruz, ancak neticede Askıda Ev gönüllülük esasına dayalı bir platform olduğu için, önceliğimiz bu olağanüstü durumda hızlıca en uygun barınma ve konaklama ihtiyacını karşılayabilmek.

Türkiye’nin her yerinden depremzedelere evlerini açan yardımseverler var. Depremzedeler için Mardin Nusaybin’de de yer bulduk, yazlıkların yoğur olduğu kıyı illerimizde de. Yazlıklarını Askıda Ev olarak açanlar, yurt dışından arayanlar ağırlıkta. Bu vesileyle de yardımsever vatandaşlarımıza çağrıda bulunmuş olalım: Konaklama imkanı sunabiliyorsanız, sizleri AskıdaEv.com’da depremzedeler ile buluşturalım.


BENZER YAZILAR