Doğru evi kiraladığınızı nasıl anlarsınız?

Yazıyı paylaş:


Kiralık ev arayanlar üç temel şeye odaklanıyor:

  1. Evin bulunduğu semt
  2. Kira fiyatı
  3. Evin iç özellikleri

Bir evin konumunun içinde yaşayanların hayat kalitesini ve mutluluklarını doğrudan etkilediği bir gerçek. Yeni kiralık evinizle ilgili vereceğiniz doğru kararın hayat standartlarınızı yükseltebileceğini, yanlış bir kararın ise mutsuzluğa neden olacağını düşünerek hareket etmelisiniz.

Sadece uygun fiyatlı olduğu için iş yerine, okula veya yıllardır yaşadığı semte uzak bölgelerden ev kiralayanlar, kira sözleşmeleri bittikten sonra gerek maddi gerek manevi nedenlerle tekrar yeni bir ev aramaya başlayabiliyor ve ev değişikliğiyle birlikte taşınma sürecini tekrar yaşayabiliyor.

Kiralık ev arayanlar için, kişisel veya ailevi ihtiyaçlara göre öncelikler değişebiliyor. Kimi iş yerine yakın bir daire kiralayarak yolda geçen süreden ve yol harcamasından kâr etmek, kimi çocuğunun okulunun bulunduğu bölgede yaşamak, kimi de yıllardır hayatını geçirdiği semtte kalmaya devam etmek için farklı lokasyonlarda ev arayışına giriyor.

Nedeni ne olursa olsun, kiralık ev arayanlar için kiralayacakları dairenin konumu belirleyici faktörlerin başında geliyor.

 

Kiralayacağınız evin konumuna karar verirken bunlara da dikkat edin

• Yeni bir kiralık eve çıkma nedeniniz sadece konum olarak daha avantajlı bir yerde yaşamaksa, en çok hangi özelliğe sahip bir daire aradığınızın cevabını net olarak verebilmelisiniz. İş yerinize yakın, çocuğunuzun okuluna yakın, toplu ulaşıma yakın gibi seçeneklerden hangisi sizin önceliğinizse, konumla ilgili kararınızı verdiniz demektir.

• Çocuğunuzun okuluna yakın bir evde yaşamak için harekete geçtiyseniz, bu, yıllık okul servis ücretini ödemeyeceğiniz anlamına gelir. Fakat buna karşılık yeni evinizin konumu iş yerinize ulaşımınızı olumsuz etkileyecekse, bu kez yol masraflarınızın ve yolda geçecek zamanınızın artacağını hesaplamalı ve bütçenizi nasıl etkileyeceğini tekrar gözden geçirmelisiniz.

Küçük bir öneri: Zingat Okullar sayfasını ziyaret edin. Seçtiğiniz okulun çevresindeki kiralık ve satılık konutların en yeni ilanlarını görün.

• Ev baktığınız semti ve semtteki ortalama kira fiyat değerlerini araştırmalısınız. Fiyat aralığı olarak bütçenize uygun semtleri tercih etmelisiniz. Zingat Bölge Raporu sayfasını şimdi tıklamanız bu konuda size zaman kazandıracaktır.

• Evin konumunun iş, okul, ev hayatı haricinde zaman geçirdiğiniz ve sosyal yaşamınızı sürdürdüğünüz bölgelere yakınlığı da değerlendirmeniz gereken konulardan bir diğeri. Hafta sonunda vakit geçirebileceğiniz sosyal alanlara, alışveriş olanaklarına, parklara mesafesi de yaşam kalitenizi etkileyecektir.

• Yeni kiralık evinizin, ailenizdeki tüm bireylerin ihtiyaçlarına ve hayat alışkanlıklarına yanıt veren bir konumda olmasına özen göstermelisiniz.

• Kiralayacağınız evin konumunu bir de binadaki cephesi açısından değerlendirmeyi unutmamalısınız. Güney cepheli konuma sahip evlerin yakıt tasarrufunu olumlu etkilediği gerçeğini değerlendirmelisiniz.

 

Kiralık ev arayanlar hangi ilanları tıklar?

 


BENZER YAZILAR