Dünyanın en iyi projesi Avrasya Tüneli!

Yazıyı paylaş:


Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR (Engineering News Record) tarafından düzenlenen Global Best Projects Awards – Global En İyi Projeler Ödülleri’nin “köprü-tünel” kategorisi birincisi Avrasya Tüneli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen tünelin inşaat çalışmaları Yapı Merkezi ve SK E&C ortaklığı tarafından yapılıyor. Tünel, geçtiğimiz yıl Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği “En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü”nün de sahibi olmuştu.

 

Avrasya Tüneli bu ilçelerde konut fiyatlarını uçurdu!

 

Avrasya Tüneli, ENR’nin Global Best Projects Awards yarışmasının “tünel ve köprüler” kategorisinin birincisi oldu. Ödülle ilgili konuşan Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, “Denizde dünyada 106 metrede yapılan başka tünel yok. Avrasya Tüneli, bu yönüyle ilktir. Biz, denizde 106 metrede araçların geçeceği tüneli yaparak dünyaya cesaret verdik. Dünyadaki meslektaşlarımız tünelin çalışmalarını yakından izledi. Bu örnekle tünel teknolojisinde yeni bir aşamaya geçildi” dedi. Ödülle ilgili konuşan Ersin Arıoğlu, tünelle ile ilgili şu bilgileri verdi;

  • Tünelin dayanıklılığı 2 bin 500 yılda bir olabilecek depreme göre planlandı.
  • Büyük bir depremde en güvenli yerlerden biri Avrasya Tüneli’nin içi olur. Şartnamede 100 yıl dayanacak beton kuralı vardı. Biz, 130 yıl dayanacak düzeyde beton kullandık. Çok önemli bir olay, felaket olmazsa, tünel 200 yıl rahat dayanır.
  • Tünelin işletmesini Fransız EGIS Road Operation adlı şirketin yapacak.
  • Tünel sadece otomobil ve minibüslerin geçişine açık olacak. Motosiklet geçişi de yasak olacak.
  • Saatte 4 kez tünelin içindeki hava otomatik temizlenecek.
  • Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak olan Avrasya Tüneli, Kazlıçeşme- Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya indirecek.
  • Geçiş ücreti dolar bazında belirlenecek. Her yıl şubat ayında, o yılın ocak ayının dolar kuru dikkate alınacak.
  • Tünelin açılışının 20 Aralık 2016’da yapılması planlanıyor.

 

Avrasya Tüneli güzergahı

Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak olan Avrasya Tüneli, Kazlıçeşme- Göztepe hattından geçecek.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap