Dünyanın en saçma binasına 30 milyon verecek!

Yazıyı paylaş:

Google’da “dünyanın en saçma binası” diye arama yapıldığında ilk sırada yer alan Kahramanmaraş’taki sarı, kırmızı ve mavi renklerdeki binaya talip çıktı. Kahramanmaraşlı iş insanı Mustafa Gök, binaya 30 milyon TL vermeye hazır olduğunu belirtti ve “Şehrin depreme dayanıklı en sağlam binasını yıkmak yerine gerekli tadilatlarla bir marka yapıp şehrimize kazandırmalıyız. İhale ile satılması durumunda binaya 30 milyon lira ile talibim” dedi.

 

“Yeter ki yıkılmasın, tadilata izin verilsin”

Müteahhitlik yapan iş insanı Mustafa Gök, yıkım kararıyla birlikte Türkiye’nin gündemine gelen binanın, bir marka olarak şehre kazandırılması gerektiğini söyledi.

1994 yılında yapılan Özel İdare İş Merkezi’nin saçma olarak nitelendirilmesinin nedeninin görsellikle alakalı olduğunu belirten Gök, “İnşaat teknolojisi gelişmiş durumda ve görselliği değiştirilebilir. Şehrin merkezinde 2 bin metrekare alan üzerine kurulmuş, şehrimizin fore kazık ile yapılmış ilk, en sağlam binasından biri. Bu binanın yıkılması ülke ekonomisi açısından da şehrimiz açısından da büyük bir kayıp. Bizim de bu kayba gönlümüz razı olmadığı için satılırsa talip olacağımızı gündeme getirdik. Şu an bu binaya 30 milyon lira vermeye hazırım. Bu binanın içerisinde tadilatlar yaparak, şehrimize bir marka kazandırmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. O bina ihale ile satılması durumunda 30 milyon liradan çok daha fazla eder ve ihale anında 30 milyonun üzerine de çıkartırız. Yeter ki yıkılmasın, tadilata izin verilsin” diye konuştu.

 

“Binanın yıkılması Kahramanmaraş için büyük kayıp olur”

Binanın boş olan bölümlerinin çelik konstrüksiyon ile kapatılabileceğini kaydeden Mustafa Gök, “Kafamızda çeşitli düşünceler var, şehrimize bir marka kazandırma amaçlı bir otel konsepti düşünüyoruz. Üstü restoran altında dükkanları, fitness salonları, düğün salonu olan komple bir tesis olarak düşünüyoruz. Çünkü binamızın altında 3 kat otoparkı var. Buraya yapacağınız yeni bir binanın şehrin trafiğine ekstra bir yük getirmemesi gerek. Binanın içerisindeki otopark kendi yükünü hafifletecek. Ondan dolayı binanın yıkılması bence şehrimiz için büyük bir kayıp olur” dedi.

 

“Depreme dayanıklı binayı yıkmak mantıklı değil”

Binanın her ne kadar 26 yıl önce yapılmış olsa da depreme dayanıklı olarak inşa edildiğini kaydeden Mustafa Gök, şöyle devam etti:

“Yapım aşamasında çalışan mühendis arkadaşlardan edindiğimiz bilgiye göre, binanın altında yatay ve dikey 16 metre fore kazık var, 3 kattan sonra. Ve bina 8 şiddetindeki depreme dayanıklı bir bina. Yani deprem kuşağında olan şehrimizde depreme dayanıklı bir binanın yıkılıp, farklı bir alan kazandırılmak istenmesi çok mantıklı da değil. Çünkü alanımız 2 bin metrekare. Bu 2 bin metrekareyi hangi alanda kullanacağız? Yani bu binanın yıkılması şehre büyük bir meydan, alan kazandırmayacak ki.”

 

Kahramanmaraş’taki dünyanın en saçma binası hakkında 8 bilgi

1) Binayı dünyaca ünlü yapan, arama motoru Google’da “dünyanın en saçma binası” olarak arama yapıldığında 290 bin sonuç arasında ilk sırada yer alması.

2) Bina, Kahramanmaraş’ta iş merkezi olarak yapıldı. Yapım yılı 1994.

3) Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi İsmetpaşa Mahallesi Trabzon Bulvarı üzerinde yer alıyor.

4) 2 bin 110 metrekare alana kurulu bina sarı, mavi ve kırmızı renklerle kentin hemen hemen her yerinden görünüyor.

5) Şehrin siluetini bozduğu iddia edilen ve yıkılmasıyla ilgili tartışmaların başladığı binanın neredeyse yüzde 60’lık bölümü kullanılamıyor.

6) 19 kattan oluşuyor.

7) Bina daha önce 2011 yılında tahminen 28 milyon lira bedelle satılmak istendi ancak satılamadı.

8) Bina, İl Özel İdaresi’nin kapanmasının ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine devredildi.

 


BENZER YAZILAR