Emlak Bankası yeniden faaliyete geçecek

Yazıyı paylaş:

Maliye Bakanı, Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçeceğini açıkladı. Bakan, Emlak Bankası’nın marka değerine de dikkat çekti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Maliye, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacaklarını yeniden yapılandıran teklifin görüşmeleri sürüyor.

 

Emlak Bankası ile ilgili kanun teklifi kabul edildi

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 10. maddesi kabul edildi. Maddeye göre, Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ile Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi, gerekli izinlerin alınmasının ardından tasfiyeden çıkartılacak.

Tasfiyeden çıkan Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi’nin yeni esas sözleşmesi Genel Kurul tarafından kabul edilinceye kadar, Tasfiye Kurulu’nun ilgili mevzuattan ve esas sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve sorumluluk Yönetim Kuruluna geçecek.

 

Emlak Bankası’nın marka değeri

Konuyla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, öncelikli hedefin, Emlak Bankası’nın tasfiye sürecinin sonlandırılması ve bankanın yeniden faaliyete geçmesi olduğunu kaydetti.

Bu yasal düzenlemenin akabinde BDDK’ya gerekli başvuruların yapılacağını, ondan sonra Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçeceğini dile getiren Ağbal, “Şu anda Emlak Bankası’nı ne özelleştirme gibi bir planımız var ne de sektörel bir bankacılık yapma düşüncesi var.” dedi.

Emlak Bankası’nın marka değeri olan bir banka olduğuna işaret eden Ağbal, “Yönetim Kurulu kendi çalışmaları çerçevesinde hükümetimize bir plan getirecek. O çerçevede bankanın ekonomiye katkı sağlaması için çalışma içinde olacağız.” diye konuştu.

 

 


BENZER YAZILAR