Emlak ilanı incelerken gözden kaçırmamanız gereken 4 şey!

Yazıyı paylaş:


Emlak siteleri, ev aramanın en hızlı ve pratik imkânlarını sunuyor. Satılık veya kiralık bir daire ile ilgili merak edilen tüm özellikler saniyeler içinde ekranınızda görüntülenebiliyor. Peki emlak ilanı incelerken en kısa sürede aradığınız evi bulmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

 

İşte emlak ilanı incelerken önceliğiniz olacak kriterler…

 

 

1) İlan fotoğrafları

İlan fotoğrafları, satılık veya kiralık bir dairenin iç görünümü hakkında ilk izlenimi edinmenizde etkili olur. Odaların büyüklüğüne, duvar boyalarına, mutfak ve banyo dolaplarına, kapılarına, odalarının güneş alıp almadığına, yer döşemelerinin durumunu evi görmeye karar vermeden önce mutlaka inceleyin.

 

2) Konum, konum, konum

Binanın dış görünümünü gösteren bir fotoğraf varsa dikkatle incelemeniz, yoksa sokak görünümü özelliğini kullanarak bulunduğu sokağı veya caddeyi görmeniz doğru olacaktır. Sokak görünümü özelliğiyle binanın dış görünümünü görebilir, sokaktaki diğer komşu binalar hakkında fikir edinebilirsiniz. Örneğin, kentsel dönüşüm ile ilgili bina yenilemelerinin yoğun bir sokak olup olmadığıyla ilgili ipucu bulabilirsiniz.

Ev satın alırken ulaşım avantajını da göz önünde bulundurmalısınız. Evin; metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarına yakın olması hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de konutun değerini artıracaktır. Zingat.com’da incelediğiniz ilanın alt bölümünde bölgedeki ortalama konut fiyat bilgisini, satılık ve kiralık ev fiyatlarındaki değişimi, bölgeye ait demografik bilgileri bulabilirsiniz.

 

3) Bina özellikleri ve bulunduğu kat

Bulunduğu binanın yaşı, deprem yönetmeliğine uygunluğu ve dolayısıyla sağlamlığı, binadaki kat sayısı, beğendiğiniz dairenin bulunduğu kat ve cephe, ısınma sistemi, otoparkının olup olmaması gibi pek çok bilgiyi ilan detaylarında inceleyebilirsiniz.
Ara katlar ısınma açısından avantaj sağladığı için daha çok tercih ediliyor. Bodrum katta bulunan dairelerin fiyatı daha uygun olabilir bu nedenle beğendiğiniz evin bulunduğu katı göz ardı etmeyin. İlan araması yaparken filtreleme özelliğini kullanarak kriterlerinize uygun evi bulabilirsiniz.

 

4) Konut kredisine uygun mu?

Bir ev buldunuz, fiyatı, konumu, özellikleri tam size göre! Bu fırsatı değerlendirmeden önce bir detayı gözden kaçırmayın. Ev satın alırken konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız, beğendiğiniz dairenin krediye uygun olup olmadığını ilan açıklamasında görebilirsiniz. Kat irtifakı ve mülkiyeti olmayan evlerde, ahşap evlerde, kullanılmayacak kadar hasarlı ya da çok eski evlerde konut kredisi kullanılamıyor.

 

Ev alırken dikkat etmeniz gereken gizli maliyetler!

 


BENZER YAZILAR