Emlak Konut’tan inşaatta kota talebi

Yazıyı paylaş:


Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, inşaat ruhsatları hakkında önemli açıklamalar yaptı. Kurum, her başvurana inşaat ruhsatı verilmemesi gerektiği belirterek, “Önümüze gelene ruhsat vermememiz gerekiyor. (İnşaatı) yapacak kişinin mali yeterliliği var mı, teknik yeterliliği var mı? Bunlara bakılmalı. Yeterliliği olmayanlara da vermemek gerekiyor. Çünkü bu sefer iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı ayırt edemiyoruz” dedi.
İnşaat sektörünün 2017’de Türkiye’nin büyümesine önemli katkılar sağladığını aktaran Kurum, “Bu yıl sonu için yüzde 6-7 büyüme öngörülüyor. İnşaat sektörünün de buraya katkısının geçmiş yıllarda olduğu gibi yüzde 20 civarında olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Bina ruhsatı yüzde 16 arttı
TÜİK verilerine göre 2017’de 155 bin bina ruhsatı, 1 milyon 323 bin daire ruhsatı, 270 milyon metrekare de alan ruhsatı alındığını anımsatan Kurum, “Bu rakamları kıyasladığınızda bir önceki yılda bina sayısı 133 binmiş, yüzde 16 artmış 2017’de. Daire sayısı bir milyon ruhsat alınmış geçen sene, bu da yaklaşık yüzde 33 artmış. Şimdi burada bir yanlışlık var. Tabii ki inşaat sektörü lokomotif sektör, bu tartışılacak bir konu değil ama bizim bir şekilde bunu düzenleme altına almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çiftçi ürün ekerken nereye ne ekeceği türün ne olacağının kendisine belirtildiğini anlatan Kurum, “Bizim açıkçası kota ya da düzenleme, bunun adı ne olursa olsun bunu düzenlememiz gerekiyor. Bu sefer iyiyle kötüyü ayırt edemiyoruz.” dedi. Kurum konuşmasına şu şekilde devam etti: “Örneğin bir bölgede kentsel dönüşüm süreci başlattık. O bölgede 30 tane ruhsatı aynı anda verdiğiniz zaman 30 bin konut veya bağımsız bölüm üretiyorsunuz. Halbuki talep belki orada 15 bin, 10 bin…Bir yıl sonra bir daha veriyorsunuz, yine talep 10 binde kalıyor. Ruhsatınız artmış, sayınız artmış, üretiminiz artmış bu sefer siz ne yapacaksınız üreticiler olarak? Fedakarlık yapmak zorunda kalacaksınız. Neden yapacaksınız, fiyattan yapacaksınız, faizden yapacaksınız… Dolayısıyla süreci olumsuz etkiliyor. Bizim buna bir düzenleme getirmemiz gerekiyor.”

Emlak Konut 2017 hedeflerini yakaladı
Emlak Konut özelinde 2017 satış hedeflerini yakaladıklarını anlatan Kurum, “Madem satış kötüydü, madem talep yoktu biz satış hedefini nasıl yakaladık. Her yerde bu aynı değil. Bir düzenleme yapmazsak eğer tüm sektörü olumsuz manada etkileyecektir. Buna ilişkin hem hükümetimiz nezdinde hem de sektör nezdinde açıkçası çalışmalar da var, inşallah bir an önce gelecektir.” diye konuştu. Sektöre belli düzenlemeler getirilmesi gerektiğini söyleyen Kurum, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın gayrimenkul sektörüyle bir araya geleceğini ifade ettiğini aktardı. Kurum, “Bunun adı tapu harcı mıdır? KDV düzenlemesi midir, KDV iadesi midir veya Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) bir payın buraya ayrılması mıdır? Bu düzenlemenin de inşaat sektörü için yapılması gerektiği kanaatindeyim. Neticede bu sektörün önemini hepimiz biliyoruz” dedi.

 


BENZER YAZILAR