Emlak ofisleri için 20 metrekare zorunluluğu!

Yazıyı paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe göre emlak ofislerinin de aralarında olduğu pek çok iş yerinin açılma ve çalışma konusunda ruhsat şartları değişiyor.

 

3 ay içinde tüm ofisler en az 20 metrekare olacak

31150 Sayılı Resmi Gazete’de 9 Haziran 2020 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemenin tam adı; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik. Buna göre emlak ofislerine “en az 20 metrekare olma” zorunluluğu getirildi. Mevcut iş yerlerinin bu koşullara uyum sağlaması için ise 3 aylık süre tanındı.

Yeni düzenlemeye göre,

• İş yerinin en az 20 metrekare olması,

• Aynı iş yerindeki birden fazla işletmeci için 5’er metrekare ilave edilmesi,

• İş yerinin ikamet amacıyla kullanılmayan ve arşivi olan bağımsız bir bölümde olması,

• İş yerinde taşınmaz ticaretinden başka faaliyetin gerçekleştirilmemesi de sağlanacak.

Ayrıca; 5 Haziran 2018 tarihi itibariyle Gelir Vergisi veya Kurumlar Vergisi mükellefi olan veya meslek odasına kayıtlı iş yerlerini taşımadıkları sürece bu özel koşullar aranmayacak.

 

Resmi Gazete’de yer alan ifadeler

31150 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te şu ifadeler yer aldı;

 

TAŞINMAZ TİCARETİ YAPILAN İŞ YERLERİ

Taşınmaz ticaretinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır:

1) Faaliyet alanı, ilgili mevzuatı uyarınca bağımsız bölüm niteliğine sahip olacaktır.

2) Faaliyet alanı, en az yirmi metrekare olacaktır. Ancak birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın faaliyet gösterdiği iş yerinde faaliyet alanı her bir tacir veya esnaf ve sanatkâr için beş metrekare artırılarak hesaplanacaktır.

3) İçinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunacaktır.

4) İkamet amacıyla kullanılmayacaktır.

5) Taşınmaz ticaretinden başka ticari faaliyette bulunulmayacaktır.

6) Faaliyet sınıfı için aranması gereken genel şartlar ile bu bölümün ilgili maddelerindeki özel şartlar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yerinde kontrol edilecektir.

 


BENZER YAZILAR