Emlak sektöründe etkin YouTube kullanma rehberi

Yazıyı paylaş:

YouTube, videolarınızı yayınlayabileceğiniz tüm platformların kuşkusuz en iyisilerinden biri. Ancak, YouTube’da çok fazla rekabet olduğunu unutmamak gerekiyor. Peki, YouTube emlak sektöründe satışları nasıl artırır?

İşte gayrimenkul sektöründe fark yaratmak için YouTube kanalınızda yapmanız gerekenler…

Satılık ev videolarıyla başlamayın

YouTube aslında emlak ilanlarının arandığı bir mecra değil bu nedenle burada varlığınızı geliştirmenin ilk aşamalarında satılık konut videosu yayınlamaktan kaçınabilirsiniz. Daha çok abone ve görüntüleme sayınızı artıracak videolar yayınlamalısınız. Daha sonra, yeteri kadar takipçiniz olduğunda emlak ilan videolarınızı da eklemeye başlayabilirsiniz.

 

Çekim kalitesini önemseyin

Videolarınızın profesyonel görünmesi için 4 noktaya odaklanmalısınız; sinematografi, kaliteli prodüksiyon, müzik ve içerik. Çekim, kurgu ve montaj için işin uzmanlarıyla çalışabileceğiniz gibi vaktiniz varsa kendinizi bu konularda geliştirmeyi de tercih edebilirsiniz.

 

Sektörünüzle ilgili soruları cevaplayın

YouTube hemen hemen arama motoru gibi çalışır. Kullanıcılar bir arama sorgusu yazar ve bir dizi farklı video arama sonuçları olarak dizilir. Potansiyel müşterilerinizin, bölgenize taşınmadan önce sordukları potansiyel soruların bir listesini yapıp bu soruları yanıtladığınız bilgilendirici bir videon hazırlayabilirsiniz.

 

 

Pratik bilgilere yer verin

Gayrimenkul danışmanı olarak kişisel videolar çekerek gündelik, hayata dair konularla ilgili bilgiler verebilirsiniz. Mesela “Gayrimenkul danışmanları nasıl giyinmeli?”, “Müşterileriyle konuşurken nelere dikkat etmeli?” gibi konularda bilgilendirici videolar çekebilirsiniz.

Aynı zamanda, gayrimenkul danışmanı sadece ev satmak ya da kiralamaya aracı olmaz, verdiği bilgiler ve yönlendirmelerle müşterilerinin hayatına değer de katar. Mesela “Boya badana nasıl yapılır?” Son zamanlarda duvar kağıtları sık tercih ediliyor, bununla ilgili bir video çekerek potansiyel müşterilerinizi etkileyebilirsiniz. Dilerseniz Zingat.com’un YouTube kanalında yayınlanan videoları da inceleyebilirsiniz.

Önerilen videolar

YouTube’daki tüm görüntülemelerin bir kısmı da arama sorgularından gelmiyor. YouTube kullanıcıların normalde ne tür videolar izledikleri, bu videolarla nasıl etkileşimde bulundukları ve temel olarak önerilen bir videoyu tıklama olasılıklarına göre kullanıcılarına yeni videolar önerir.

Videolarınızın kullanıcıların önerilen videolar sekmelerinde görünmesini sağlamak için net bir formül ne yazık ki yok. Ancak izlenen videoların konularını ve sektörünüzle ilgili gündemi takip ederek hedef kitleniz için ilgi çekici videolar oluşturabilirsiniz. Örneğin, “Metaverse gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyecek” çizgisi etrafında bir konu hem gündemi hem de sektörü yakalayacak, dolayısıyla da izlenme oranını artıracaktır.

 

 


BENZER YAZILAR