Emlak sektöründe neler değişiyor?

Yazıyı paylaş:


Torba yasa, devlete ait bazı taşınmazların, halen kullananlar veya diğer talipliler tarafından satın alınabilmesine imkân sağlıyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Torba Yasa olarak bilinen geçtiğimiz günlerde hazırlanan 7061 Sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Onaylanan kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunda Bakanlar Kurulu’na verilen ileri saat uygulaması, Motorlu Taşıtlar vergisi için düzenleme, asgari ücretin yılın sonunda bin 404 liranın altına düşmemesi adına ilave geçim indirimi, terk edilmiş gemi ve uçaklar sonu, engelliler için Özel Tüketim Vergisi muafiyeti gibi pek çok önemli düzenleme bulunuyor. Her alanda önemli düzenlemelerin yer aldığı kanunda emlak sektörünü de yakından ilgilendiren maddeler var. İşte emlak sektörünü ilgilendiren o maddeler:

 

1. Emlak vergileri, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmeyecek.

 

2. Bazı lojmanlar satışa çıkacak. Kamu konutlarında oturanlar, oturdukları evi alma hakkına öncelikli sahip olacak. Eğer peşin ödeme yaparlarsa da yüzde 10 indirim hakkından yararlanacaklar.

 

3. Hazineye ait olup belediye mücavir alan sınırları içinde tarımsal amaçlı kullanılan araziler kullanıcılarına doğrudan satılabilecek.

 

4. Turizm yatırımcıları kira sürelerini 49 yıla uzatabilecek, isterlerse tesislerin olduğu yerleri satın alabilecek.

 

5. Belediye ve bağlı idareler, mabetlerin yanı sıra eğitim kurumlarına, yurtlara, okul pansiyonlarına ve hastanelere de indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek.

 

6. Şile‘nin Darlık ve Esenceli mahallelerinin iskan sorununun çözülmesi sağlanacak.

 

Emlak değerlemeye yeni düzenleme geliyor!

BENZER YAZILAR