Emlak sektörüne yön verecek 4 trend!

Yazıyı paylaş:

1) Milenyum kuşağı konutta oaha çok etkili olacak

2017’de Milenyum kuşağı (1980-2000’li yıllarda doğanlar) konut alımında daha etkili olacak. 35’li yaşlarındaki bu nesil, kendini güvende hissetmek için ev satın almaya başlayacak. Özellikle de evli ve çocuk sahibi olan milenyum kuşağı mensupları, konut sektörü için önemli bir potansiyel müşteri olacak.

 

2) Şehir merkezinden uzak uygun fiyatlı konutlar tercih edilecek

Ev fiyatları artmaya devam ettikçe, ev satın almak isteyenlerin şehir merkezine uzak, uygun fiyatlı konutlara yönelmesi bekleniyor. Ev satın almak isteyen birçok kişi bütçelerine uygun evi bulabilmek için şehir merkezine uzak bölgeleri tercih edecek.

 

3) Yeni evler küçülecek

Özellikle büyük şehirlerde artan nüfusla birlikte yaşam alanları da küçülüyor. Gayrimenkul arayışında daha küçük metrekarelerle karşılaşmaya devam edeceğiz. Diğer yandan piyasanın bu yönde şekillenmesinin diğer bir sebebi de küçük metrekare evlerin daha uygun fiyatlı olması.

 

4) Öğrenci yurdu yatırımı artacak

Kentleşme ve değişen tüketici alışkanlıkları öğrenci yurtları, yaşlı ve engelli bakımevleri gibi alternatif gayrimenkul yatırımlarına da zemin hazırladı. Türkiye’de üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı 10 milyona yaklaştı. Bu artış karşısında devlet ve özel yurtlar kapasitesi talebin çok altında kalıyor. Bu taleplere yönelik yeni yurt projelerinin gayrimenkul sektörüne katkısı bekleniyor.

 

 


BENZER YAZILAR