Emlak vergisi 2016 ödemesi 1 Kasım’da başlıyor!

Yazıyı paylaş:


Emlak vergisi 2016 ikinci taksiti ödeme süresi yarın başlıyor. Emlak vergisi 2016 son ödeme tarihi ise Aralık 2016!
Gayrimenkul ve arsa gibi taşınmazları olanların ödediği vergiye emlak vergisi denir. Emlak vergisi gayrimenkul ve arsa olmak üzere ikiye ayrılır. Taşınmaz sahibi olan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak işsiz ya da emekli olanlar emlak vergisinden muaf oluyor.

 

Yatırım teşvikli binalar 5 yıl emlak vergisinden muaf!

 

Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin ilk taksiti Mart-Nisan-Mayıs, ikinci taksiti ise Kasım-Aralık tarihleri arasında ödeniyor. Emlak vergisi 2016 ödeme ilk taksiti Mart ayındaydı, ikinci taksit ise 1 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında ödenecek. Emlak vergisi zamanında ödenmediği takdirde her ay için ceza kesiliyor. Emlak vergisi gecikme cezası 6183 Sayılı Kanunu’na göre şu şekilde; gecikme cezası aylık yüzde 1.40, yıllık ise yüzde 16.80. Arsa, arazi, mesken ve işyerine ait vergiler asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanıyor.

 

Kimler emlak vergisi ödemeyecek?
Emekli ve işsizlerin yanı sıra şehit dul ve yetimleri, gaziler, ev hanımları ve engelliler de emlak vergisinden muaf oluyor. Ancak bu kişilerin sahip olduğu gayrimenkulün 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutu olması gerekiyor. Ayrıca arsası ya da iki ve üzeri konutu olanlar emlak vergisi ödemek zorunda. Emlak vergisi ödememek için belediyeye başvurmak gerekiyor.

 

İlk kez ev alacaklar için ipuçları!

 

Emlak vergisi 2016 nasıl ödenir?
Taşınmazı olanlar ve emlak vergisinden muaf olmayanlar, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin emlak bölümlerine ödeme yapabilirler. Belediyelerin e-belediye portalıyla ödeme online olarak yapılabilir. Eğer taşınmaz başka bir şehirde ise belediyelerin hesap numaralarına ya da PTT Havalesi ile Emlak Vergisi Mükellef numarası yazılarak ödeme yapılabilir. Aynı şekilde bağlı bulunduğu belediyenin online portalı varsa buradan da ödeme yapılabilir.

 

İkinci el ev alacaklara 10 altın öneri

Emlak vergisi 2016 sorgulama

Emlak vergisi sorgulaması yapmak artık çok kolay! Gelir İdaresi Başkanlığı’nın intvd.gib.gov.tr web sitesi üzerinden vergi borcunuzu öğrenebilir, sorgulama yapabilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap