En çok kimler, hangi ilçelere taşınıyor?

Yazıyı paylaş:

İstanbul ve Ankara’da Nisan, Mayıs, Haziran aylarında taşınmalar arttı. Peki taşınmalarda en çok hangi ilçe ve mahalleler tercih edildi?

2007’den bu yana gelişmekte olan piyasalara odaklı gayrimenkul bilgi şirketi olarak hizmet veren REIDIN, taşınmak isteyen kişilerle evden eve nakliyat firmalarını bir platformda buluşturan Enakliyat ile birlikte REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’ni oluşturdu.

İşte REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’nin ortaya koyduğu ilgi çekici sonuçlar…

 

İstanbul’da en çok Ümraniyeliler taşındı

• REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’ne göre İstanbul’da en çok taşınan ilçe yüzde 7,22 ile Ümraniye, en çok taşınan mahalle ise yüzde 1,55 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi oldu.

• Başka semtlere yönelik taşınma hareketinin en yoğun olduğu diğer ilçeler ise sırasıyla şöyle: Yüzde 5,60 Maltepe, yüzde 5,25 Esenyurt, yüzde 5,22 Üsküdar ve yüzde 4,94 Küçükçekmece.

 

İstanbul’da taşınma hareketliliği en yüksek ilçe Kadıköy

• REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’ne göre İstanbul’da taşınma açısından en hareketli ilçe yüzde 6,74 ile Kadıköy, en hareketli mahalle ise yüzde 1,09 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi oldu.

• Taşınma hareketliliğinin en yüksek olduğu diğer ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzde 6,57 Ümraniye, yüzde 5,57 Maltepe, yüzde 5,05 Esenyurt, yüzde 4,79 Küçükçekmece.

 

En çok tercih edilen ilçe Kadıköy

• İstanbul’da en çok tercih edilen ilçe yüzde 10,56 ile Kadıköy olurken, en çok tercih edilen mahalle olarak ise yüzde 1,48 ile Beylikdüzü ilçesine bağlı Adnan Kahveci Mahallesi öne çıktı.

• En çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Kadıköy’ü yüzde 6,19 ile Maltepe, yüzde 5,20 ile Beylikdüzü, yüzde 4,76 Ümraniye ve yüzde 4,65 Üsküdar izledi.

 

Ev alana oturma izni veren 5 ülke ve detayları!

 

İstanbul Taşınma Endeksi önceki çeyreğe göre yüzde 32,1 arttı

REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’ne göre 2018’in ikinci çeyreğinde;

• İstanbul’daki endeks değeri bir önceki çeyreğe oranla yüzde 32,1 artış gösterdi. 2017’nin ikinci çeyreğine göre ise yıllık değişim yüzde 13,4 oldu.

• 2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat İstanbul Taşınma Endeksi, hem çeyreklik hem de yıllık periyotta yukarı yönlü hareket etti. Endeksin en yüksek değere sahip olduğu dönem ise yaz aylarına denk gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.

 

Ankara Taşınma Endeksi önceki çeyreğe göre yüzde 44 arttı

REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeksi ise, 2018’in ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 44 oranında arttı. 2017’nin ikinci çeyreğindeki endeks değerine göre ise yıllık değişim yüzde 4,9 oldu.

2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeks trendi, 2018’in ikinci çeyreğinde hem çeyreklik hem de yıllık periyotta yukarı yönlü hareket etti. Endeksin en yüksek değere sahip olduğu dönem yaz aylarına denk gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.

 

Ankara’da en çok Çankayalılar taşındı

• REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeksi 2018 ikinci çeyrek sonuçlarına göre en çok taşınan ilçe yüzde 26,33 ile Çankaya oldu.

Çankaya aynı zamanda yüzde 25,96 ile taşınma hareketliliğinin en yüksek görüldüğü ilçe olarak dikkat çekti.

• Çankaya’yı yüzde 22,46 ile Etimesgut, yüzde 14,04 ile Keçiören, yüzde 12,81 ile Yenimahalle ve yüzde 9,12 ile Mamak izledi.

 

Ankara’da taşınanların ilk tercihi Etimesgut

• 2018 ikinci çeyrek sonuçlarına göre Ankara’da en çok tercih edilen ilçe yüzde 29,3 ile Etimesgut, en çok tercih edilen mahalle ise yine yüzde 3,86 ile Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi oldu.

• Etimesgut’u yüzde 17,20 ile Çankaya, yüzde 13,38 ile Yenimahalle, yüzde 12,74 ile Mamak ve yüzde 9,55 ile Keçiören izledi. Ankara’nın Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi aynı zamanda yüzde 2,8 ile en çok taşınan mahalle oldu.

 

Yeni evinize taşınmadan önce neler yapmalısınız?

 

“Talep toplu taşıma ve yeşil alana göre şekilleniyor”

REIDIN CEO’su Kerim Bertrand, Enakliyat ile yaptıkları işbirliğinin, şehir içi göçleri ve göçlerin başlangıç noktasıyla varış noktasındaki konutların niteliği hakkında son derece değerli ve Türkiye’de eşi bulunmayan nitelikte analiz sağlayan veriler elde etmelerini sağladığını söyledi. Bertrand, “Raporu incelediğimizde en çok tercih edilen mahalle Beylikdüzü ilçesine bağlı Adnan Kahveci Mahallesi olmuştur. Ankara Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman mahallesi tıpkı Adnan Kahveci Mahallesi gibi şehir merkezine uzak ve site ağırlıklı bir bölgedir. Buna rağmen toplu taşıma araçlarına ulaşılabilirliğinin yüksek olması ve bu bölgelerde yeşil alanların fazla olması taşınmaları bu bölgelere yoğunlaştırmaktadır. Taşınma Hareketliliği Raporu’nun sonuçları; insanların artık şehir merkezinden sıyrılıp daha sakin ve yeşil alanlara yöneldiğini göstermektedir” dedi.

 

Kadıköylüler ilçelerinden vazgeçemiyor

Enakliyat Kurucu Ortağı İskender Yılmaz ise Taşınma Hareketliliği Raporu ikinci çeyrek sonuçları için şunları söyledi: “REIDIN-Enakliyat Taşınma Hareketliliği Raporu, İstanbul ve Ankara içinde gerçekleşen taşınmalara ilişkin sunduğu analiz ile evden eve nakliyat sektörü ve emlak sektörü için dikkat çekici sonuçlar ortaya koymaktadır. Açıklanan verilere göre Kadıköylüler ilçelerinden vazgeçemiyor. Kentsel dönüşümün hızla devam etmesiyle ilçe sakinlerinin geçici de olsa başka bir ilçeye taşınması beklenirken, Kadıköylüler yine de Kadıköy içinde başka bir adrese taşınıyor. Ankara’da ise Etimesgut hem şehir merkezine yakın hem de şehrin kalabalığından biraz uzak olmasından dolayı, taşınmalarda en çok tercih edilen bölge olarak öne çıkıyor.”

 

5 soruda “Kira depozitosu”

 


BENZER YAZILAR