En yüksek konut fiyat artışı bu şehirde yaşandı!

Yazıyı paylaş:


REIDIN Emlak Endeksi 2018 Ocak ayı sonuçları açıklandı. 2018 Ocak ayı itibariyle Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli’yi de emlak endeksine dahil eden REIDIN, endeks kapsamında incelenen il sayısını 81’e, ilçe sayısını 258’e, mahalle sayısını ise 1255’e çıkardı. Bu kapsam genişlemesi sayesinde REIDIN artık, Türkiye’nin tamamını kapsayacak şekilde endeks üretebilir hale geldi.

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand endeks hakkında şunları söyledi: “REIDIN olarak ülke çapında yürüttüğümüz ayrıntılı veri çalışmaları sonucunda, emlak endeksimizin kapsamındaki il sayısını 81’e çıkardık ve kapsam dışında hiçbir ilimiz kalmadı. Böylece artık endekslerimiz, daha önce kapsam dışında kalan Hakkari, Şırnak, Bayburt, Muş, Tunceli gibi 13 ilimizdeki emlak verilerine de ışık tutar hale geldi. Ocak 2018 Emlak Endeksi değerleri ele alındığında; satış fiyatları için yüzde 0,85 oranında, kira değerleri içinse yüzde 0,26 oranında artış olduğu gözlemlenmektedir. Ocak ayı TÜFE değerinin ise yüzde 1,02 olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda, hem satış hem de kiradaki artış oranlarının reel anlamda pozitif getiri sağlamadığını söyleyebiliriz. Ülke genelindeki satış fiyat oranları incelendiğinde ise İstanbul ve Ankara’da reel anlamda artış gözlemlenmezken, İzmir reel olarak artış gösteren illerimiz arasındadır.”

 

Konut satış fiyatları Ocak 2017’ye göre yaklaşık yüzde 12 arttı

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki REIDIN Emlak Endeksi’ne göre ise ocak ayında satılık konutlarda, bir önceki aya göre yüzde 0,85 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,74 oranında fiyat artışı kaydedildi.

REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı sonuçlarına göre konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Artvin, kira fiyatlarının en çok arttığı il ise Ağrı oldu. En yüksek yıllık kira getirisi sunan iller arasında ise Aydın, Van ve Şanlıurfa öne çıktı.

 

Konut fiyat artışında ocak ayının lideri Artvin

Ocak ayında metrekare başına konut satış fiyatlarının yüzde 2,11 oranında arttığı Artvin, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem metrekare başına konut satış fiyatlarında herhangi bir değişim kaydedilmeyen Hakkari ise satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu.

 

Kirada en yüksek artış yüzde 2 ile Ağrı’da

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,26 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,46 oranında artış gerçekleşti.

Ocak ayında Ağrı’da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında arttı ve Ağrı kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde -2 ile Uşak oldu

 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Şanlıurfa’da

Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, ocak ayının en kısa amortisman süreleri Aydın, Van ve Şanlıurfa şehirlerinde ölçüldü.

Ocak ayında, kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de Aydın, Van ve Şanlıurfa oldu.

 


BENZER YAZILAR

Yorum Yap