Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2020’ye ertelendi!

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkulleri enerji tasarrufuna göre puanlayan ve sınıflayan Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu bir kez daha ertelendi. 2 Mayıs 2017’de başlaması gereken Enerji Kimlik Belgesi ibraz zorunluluğu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiylei 4.kez ertelendi. Bu yönetmelikle birlikte 2011 yılından önce ruhsatlandırılan binaların satımında veya kiralanmasında Enerji Verimliliği ibraz etme zorunluluğu 1 Ocak 2020’den itibaren başlayacak.

Gayrimenkul geliştiricilerinin Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar ile başvuru yapmaları gerekiyor. Peki, Enerji Kimlik Belgesi nedir? Nasıl alınır? İşte Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

 

Enerji Kimlik Belgesi nedir?
Binalarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlayan enerji kimlik belgesi; enerji israfının önlenmesini ve doğanın korunmasını sağlamak için binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren bir belgedir.

 

Enerji Kimlik Belgesi A’dan G’ye sınıflanıyor
Binalardaki enerji performans sınıflandırmaları A’dan G’ye kadar yapılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi, G sınıfı ise en düşük verim seviyeyi belirtiyor. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belge de “Enerji Kimlik Belgesi” (EKB) olarak adlandırılıyor. Bir binaya enerji kimlik belgesi verilirken; binanın ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimleri, aydınlatma armatürleri verimliliği olmak üzere enerji tasarrufuna dair birçok parametre göz önünde tutuluyor.

 

ener

Devletten EKB’li konutlara teşvik
Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020’den itibaren başlayacak. Enerji Kimlik Belgesi satılık evlerin değerini artıracak. Ev satın alırken ya da kiralarken artık sadece konumuna ve oda sayısına değil, enerji kimlik belgesine de bakılacak. Diğer yandan devletin bununla EKB hakkında teşvikler öngörmesi de bekleniyor. Mesela Enerji Kimlik Belgesi’nde yüksek sınıfta yer alan binalara çevre ve emlak vergilerinde, elektrik ve doğalgaz faturalarında özel indirimler verilerek teşvik yoluna gidilecek. Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar tamamlanması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar

Enerji Kimlik Belgesi için gerekli evraklar listesi:
Mimari Proje
Isı Yalıtım Projesi
Elektrik Projesi
Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)


BENZER YAZILAR