Eski İstanbul’dan daha önce görmediğiniz kareler

Yazıyı paylaş:


Kıtaların buluştuğu, dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihsel, kültürel ve doğal güzellikleri ile insanları büyülüyor. İstanbul’un dillere destan güzellikleri, her dönem ilgi odağı olmayı başarıyor. Peki bu güzelliklerin bir hikayesi yok mu? Elbette var. İstanbul’un ilçelerini geçmişten günümüze anlatırken bazı ilginç karelere yer verdik.
 
İşte tarihe ışık tutan, eski İstanbul’dan daha önce görmediğiniz fotoğraflar…
Levent
İstanbul’un en önemli iş merkezlerinden Levent’te ilk yerleşimler II. Abdülhamit zamanına görülüyor. Bu semt ilk olarak Cezayirli Hasan Paşa’nın çiftliğiymiş. Ancak daha sonra denizcilerin bu bölgeye taşınması ise ismi Levent çiftliği olarak değişmiş.
Şişli
Birçok plazanın yükseldiği Şişli Abdülmecid zamanında Beyoğlu’nun gelişmesi ile birlikte keşfediliyor. Bir rivayete göre ünlü Şişçiler Ailesi’nin konağının burada bulunması semte ismini veriyor.
Beşiktaş
İstanbul’un en önemli ve hareketli merkezlerinden Beşiktaş, bir rivayete göre adını Barbaros Hayrettin Paşa’nın gemilerini bağlaması için yaptırdığı beş büyük taş sütundan alıyor. Beşiktaşı’n eski dönemdeki halleri bir köyü andırıyor.
Taksim
İstanbul’un en önemli merkezi ve buluşma adreslerinden biri olan Taksim meydan olmadan önce dar sokaklar ve eski sıra evlerden oluşuyordu. Daha sonda bu evlerin yıkılması ile Taksim Meydanı ortaya çıkmış.

BENZER YAZILAR

Yorum Yap